Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Βιλερμπάν 70-58: Της έφτανε ένα δεκάλεπτο

Ρεάλ Μαδρίτης – Βιλερμπάν 70-58: Της έφτανε ένα δεκάλεπτο

Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να πάρει αυτό που χρειάζεται κόντρα στη Βιλερμπάν. Έπαιξε σωστά στην τέταρτη περίοδο και μετέτρεψε το ντέρμπι σε εύκολο βράδυ κερδίζοντας με 70-58 για την 30η αγωνιστική της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς, ο Ρούντι Φερνάντεθ με 17 πόντους, ενώ από την άλλη μεριά, αυτή της Βιλερμπάν ο Τζόουνς πέτυχε επίσης 17 πόντους

Με ένα δεκάλεπτο έγινε η δουλειά της Ρεάλ!

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες κυμάνθηκαν σε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, αλλά και παραγωγής σκορ. Ωστόσο με το πέρασμα των λεπτών η «Βασίλισσα» έβρισκε ρυθμό και με τους έξι πόντους του Ταβάρες προηγήθηκε με 6 πόντους διαφορά (11-5 στο 7’).

Οι Γάλλοι μείωσαν προσωρινά στους 3 (13-10 και 15-12), το τρίποντο του Ντεκ και οι δύο πόντοι του Πουαριέ έστειλαν και πάλι τη Ρεάλ στο +6 (18-12 και 20-14) στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου.

Στα ίδια επίπεδα κινήθηκαν και στη δεύτερη περίοδο αμφότερες οι ομάδες, με την Ρεάλ να κρατά με ευκολία το μικρό μεν, αλλά σημαντικό προβάδισμα.

Η μεγαλύτερη διαφορά σημειώθηκε τόσο στα μέσα της περιόδου όσο και προς το τέλος. Ο Ερτέλ με τις δύο βολές του διαμόρφωσε το 28-20 στο 14’, ενώ λίγο πιο μετά στο 19’ ο Ράντολφ, πάλι με βολές έγραψε το 36-28. Το 36-30 του πρώτου ημιχρόνου ήρθε δια χειρός Λάιτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκαν τελείως διαφορετικές οι δύο ομάδες, με την Βιλερμπάν να πατάει παρκέ με περίσσεια αυτοπεποίθηση.

Το γεγονός αυτό, της έδωσε τη δυνατότητα, όχι μόνο να μειώσει, αλλά και προσπεράσει κιόλας στο σκορ, μετατρέποντας το 41-36 σε 41-42 με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λάιτι στο 25’.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το τρίποντο του Φερνάντεθ να διαμορφώνει το 51-47 της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Φερνάντεθ εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 (57-49) και όλα από κει και πέρα πήραν το δρόμο τους. Γιαμπουσέλε και Πουαριέ έγραψαν το 64-52 στο 35′. Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν με τη Ρεάλ να φτάνει στο +16 και να εξασφαλίζει ακόμα μία νίκη στο σπίτι της.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 36-30, 51-47, 70-58