Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 77 – 67: «Πράσινη επικράτηση»

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 77 – 67: «Πράσινη επικράτηση»

5549301 scaled e1648323359501 jpg

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε τη νίκη με +10, 77 – 67.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι αρχικές πεντάδες:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με Σαντ Ρος, Νέντοβιτς, Κασελάκη, Γουάιτ και Παπαγιάννη. Οι πέντε πρώτοι για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Μάντζαρης, Λαβ, Γιάνκοβιτς, Ρίβερς και Λι.

Δυναμικά μπήκε ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και πολύ γρήγορα έφτασε στο +9 (13-4). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν μπορούσε να ξεφύγει, το τριφύλλι έκλεισε την 1η περίοδο με 22 – 16.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Παναθηναϊκός: 6/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη.

ΠΑΟΚ: 4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός και στην 2η περίοδο κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα (32 – 26). Μεγάλο “συν” για τους γηπεδούχους ήταν τα 2/3 του Παπαπέτρου, ο οποίος γύρισε μετά από δύο μήνες και έδωσε λύσεις με το “καλημέρα”. Πρόβλημα υπήρξε για τον Δικέφαλο τα 3/13 τρίποντα (42 – 26).

Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων, προκάλεσε το +16 ήταν γεγονός πως ο Παναθηναϊκός είχε 60% στα σουτ και ο ΠΑΟΚ μόλις 34%. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκλεισε το ημίχρονο με 44 – 31.

Τα ομαδικά στατιστικά του Α΄ μέρους:

Παναθηναϊκός: 10/13 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 6/8 βολές, 20 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με το πόδι στο γκάζι την 3η περίοδο, έβαλαν εννέα αναπάντητους πόντους και εκτοξεύουν τη διαφορά στο +22 (53 – 33).  όσο μείωναν οι θεσσαλονικιοί τόσο ανέβαζέ ρυθμούς η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη (60 – 42). Ο Παναθηναϊκός έκλεισε και την 3η περίοδο με 63 – 48.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Τελική ευθεία.. Οι γηπεδούχοι δεν «σταμάτησαν να χτυπούν» την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη (71 – 53). Ο ΠΑΟΚ έκλεισε την αναμέτρηση δίχως τον Λαβ, ο οποίος αποβλήθηκε με πέντε φάουλ.

Ήταν ο πιο απειλητικός παίκτης για την πράσινη άμυνα αφού είχε13 πόντους με 5/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο. (73 – 58). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε μαζεμένα περιφερειακά σουτ και μάζεψε αρκετά τη διαφορά με 3΄ για το τέλος. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε τη νίκη με +10 , 77 – 67.

Τα δεκάλεπτα: 22 – 16, 44 – 31, 63 – 48,

Αταμάν: «Είναι γελοία τα φάουλ που δόθηκαν υπέρ του Μπάλντγουϊν»

Στα άδικα   Στα φάουλ που σφύριξαν οι  διαιτητές, αναφέρθηκε ο Εργκίν Αταμάν. Ο Παναθ…