Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστέρας 80 – 72: Θέλει να «κλειδώσει» την 1η θεση

Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστέρας 80 – 72: Θέλει να «κλειδώσει» την 1η θεση

davis e1647640583144

Η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε τον Ερυθρό Αστέρα για τη 30η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικέβιτσιους πήρε ακόμη μία νίκη (82-70) σημειώνοντας 19-5

Ο Αγώνας

Δυναμικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες (4 -3). Το 1ο δεκάλεπτο μέχρι και το 8΄κυλούε πόντο – πόντο. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να κλείσει την 1η περίοδο με 22 – 15.

Στην 2η περίοδο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικέβιτσιους είχε «πατήσει το γκάζι και δεν το άφηνε». Από την άλλη οι Σέρβοι άργησαν να φανούν στο 2ο δεκάλεπτο καθώς σκόραραν το πρώτο τους 2ποντο στο 5’ (37 – 19). Το ημίχρονο έκλεισαν οι Ισπανοί με +15 (47 – 32).

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς στο 3ο άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού της και άρχισε σταδιακά να μειώνει (59 – 44). Ο Άαρον Ουάιτ ήταν αυτός που κρατούσε ζωντανή την ομάδα του (61 – 44). Στην πορεία το παιχνίδι για τους Σέρβους είχε πάρει την κατηφόρα,  η Μπαρτσελόνα δεν «σταματούσε να χτυπά», έκλεισε και την 3η περίοδο με 65 – 51.

Τελική ευθεία… Όταν το χρονόμετρο έγραφε 4′ η διαφορά έφτασε στους +10 (73  63). Ο Νίκολα Ιβάνοβιτς προσπαθούσε να αλλάξει την πορεία του παιχνιδιού (77- 68). Όσο μείωνε ο Ερυθρός άλλο τόσο ανέβαζαν ρυθμό οι μπλαουγκράνα (80 – 70).  Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικέβιτσιους πήρε τη νίκη με σκορ 82 – 70.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 47 – 32, 65 – 51 , 82-70

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Έξουμ 13 (3 κλεψίματα), Μαρτίνεθ, Σμιτς 8 (1), Χέιζ 4, Λαπροβίτολα 3 (1/5 σουτ), Αμπρίνες 2 (0/2 τρίποντα), Κούριτς 3 (1), Γιοκουμπάιτις 10 (3/3 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μίροτιτς 19 (7/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Νάτζι 2, Καλάθης 6 (3/5 δίποντα, 7 ασίστ).

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 4, Γουόλτερς 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νταβίντοβατς 2 (1/6 σουτ), Μίτροβιτς 9 (3/6 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Λάζιτς, Κάλινιτς 5 (0/3 τρίποντα), Ντόμπριτς 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Ιβάνοβιτς 13 (1), Μάρκοβιτς 7 (1), Γουάιτ 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Κούζμιτς 5.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/3)

Τα φώτα στο Βελιγράδι και τον Ολυμπιακό «Πλούσιο» είναι το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (…