Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Μπαρτσελόνα 79 – 95 : «Περίπατος» στο Βερολίνο

Άλμπα Βερολίνου – Μπαρτσελόνα 79 – 95 : «Περίπατος» στο Βερολίνο

barca e1647982795565

Η Άμπα Βερολίνου υποδέχτηκε την Μπαρτσελόνα για 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα της Ισπανίας πήρε μια εύκολη νίκη στο Βερολίνο με σκορ 79 – 95 «κλειδώνοντας» την 1η θέση με 20 – 5.

Ο Αγώνας

Κυρίαρχη ήτα η Μπαρτσελόνα στην 1η περίοδο.  Στα πρώτα 6′ είχε σημειωθεί το 6 -11. Δεν άφησε καθόλου την ομάδα του Αΐτο Γκαρθία Ρενέσες να ξεφύγει , καθώς ασκούσε πίεση συνεχώς (13 – 18). Η 1η περίοδος έληξε υπέρ των Ισπανών με 13- 21.

Η 2η περίοδος κυλούσε πόντο – πόντο.. Στο 7′ η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα με +10 (30 – 40). Λίγο πριν λήξη η περίοδος η ομάδα του Αΐτο Γκαρθία Ρενέσες άρχισε να μειώνει (38 – 44). Η ομάδα της Ισπανίας έκλεισε το ημίχρονο με 39 – 47.

Δυναμικά μπήκε και στην 3ο δεκάλεπτο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικέβιτσιους (45  65). Η Μπαρτσελόνα με κυρίαρχο τον Νίκολα Μίροτιτς κατάφερε να κλείσει την περίοδο 58 – 73.

Οι Καταλανοί από τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου είχαν φτάσει τη διαφορά στους +14 (61 – 74) . Οι φιλοξενούμενοι «χτυπούσαν χωρίς έλεος» (68 – 80). Η Μπαρτσελόνα πήρε εύκολα τη νίκη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με σκορ  79-95.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 39-47, 58-73, 79-95

Αλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 3 (10, Ντα Σίλβα 13 (5/9 δίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 12 (1), Ντέλοου 9 (5 ριμπάουντ), Μάτισεκ 5 (1), Σνάιντερ 2, Κουμάτζι 4 (4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σίκμα 5, Μπλατ 11 (10, Ζούσμαν 9 (1), Λάμερς 6

Μπαρτσελόνα(Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8 (4/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Έξουμ 4 (4/4 βολές), Μαρτίνεθ, Σμιτς 12 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χέιζ 8 (1), Λαπροβίτολα 10 (2), Αμπρίνες 8 (2), Κούριτς 14 (4/5 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 18 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Νάτζι 2, Καλάθης 9 (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ασίστ)