Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Φενερμπαχτσέ 92-78 : Την διέλυσε στο «Πριγκιπάτο»

Μονακό – Φενερμπαχτσέ 92-78 : Την διέλυσε στο «Πριγκιπάτο»

monaco basket 820x490 1 e1645824987668 jpg

Η Μονακό σκόρπισε την Φενερμπαχτσέ, την οποία νίκησε με 92-78 στο «Πριγκιπάτο», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η Μονακό σκόρπισε την Φενερμπαχτσέ, την οποία νίκησε με 92-78 στο «Πριγκιπάτο», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague. Έτσι έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την πρώτη οκτάδα, που οδηγεί στα playoffs.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ισορροπημένο. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει από την άλλη. Μάλιστα τις περισσότερες φορές συμβάδιζαν στο σκορ. 10-10 στο 5’, 12-12 στο 7’ και 17-17 στο 8’ για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με διαφορά μόλις ενός πόντου υπέρ της Φενέρ (19-20). Ωστόσο, όλα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και χάρις στην καλή άμυνά τους, άλλαξαν τη ροή του αγώνα και «καθάρισαν» από πολύ νωρίς. Το σερί που έτρεξαν είναι ασύλληπτο, καθώς από το 28-28 στο 13, το ημίχρονο έληξε 55-33, χάρις στο 27-5 που έγινε μέσα σε ένα οκτάλεπτο.

Η Μονακό πήρε 11 πόντους από τον Άλφα Ντιαλό και τον Ουίλ Τόμας. Αυτοί ήταν και οι κορυφαίοι της ομάδας του Πριγκιπάτου, η οποία στο πρώτο μέρος είχε 14/20 δίποντα και 5/10 τρίποντα ενώ οι Τούρκοι εκτέλεσαν καλά από μέση και κοντινή απόσταση (8/13 δίποντα) αλλά ήταν απογοητευτικοί από μακριά (3/17 τρίποντα).

Το διαδικαστικό, εξαιτίας της 2η περιόδου, ημίχρονο ξεκίνησε και η διαφορά διευρύνθηκε στους 28 (61-33 στο 22΄). Το μόνο που κατάφεραν οι Τούρκοι είναι να μειώσουν στους 19 λίγο πριν το τέλος (74-55). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το τέταρτο δεκάλεπτο. Μέσα στα πρώτα τέσσερα λεπτά

Μείωσαν μέχρι τους 15 αλλά ήταν φανερό ότι η Μονακό απλώς διαχειριζόταν τις δυνάμεις της. Έτσι στο 35’ είχε και πάλι μια διαφορά κοντά στους 20 (85-66) για να καταφέρει να καλύψει και τη διαφορά της ήττας στην Πόλη.

Μπαρτζώκας: «Καθοριστική η ένταση των Γκος και Ουόκαπ»

Στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο προπονητής του Ολυμ…