Κεντρική Διεθνή Eurocup Προμηθέας – Βαλένθια 68-71: Ήταν το θύμα ενός… θρίλερ

Προμηθέας – Βαλένθια 68-71: Ήταν το θύμα ενός… θρίλερ

Προμηθέας

Ο Προμηθέας υποδέχθηκε τη Βαλένθια στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής των ομίλων του Eurocup. Εκεί οι Πατρινοί, δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, έπειτα από ένα ματς που ήταν θρίλερ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Τελικό αποτέλεσμα στο κλειστό «Δημήτριος Τόφαλος» έμελλε να είναι το 71-68 υπέρ των Ισπανών.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι Πατρινοί του Ηλία Ζούρου, έχουν πλέον μόλις 2 νίκες και 7 ήττες, όντας στην τελευταία θέση του ομίλου τους. Από την άλλη μεγάλο βήμα έκανε η Βαλένθια, που πλέον έχει ρεκόρ 7-3.

Δε μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή ο Προμηθέας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι πάντα κοντά στο σκορ. Έτσι οι «νυχτερίδες», με ηγέτη τον Τόμπι, προηγήθηκαν 11-10 και 12-13. Ωστόσο δε μπόρεσαν αν πάρουν κάτι παραπάνω από βραχεία κεφαλή. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 15-14, υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αν και η Βαλένθια πήρε μια διαφορά 6 πόντων, δεν κατάφερε να τη διατηρήσει. Συγκεκριμένα, ο Βαν Ρόσομ με εύστοχο σουτ 3 πόντων, έκανε το 30-36 μέσα στην Πάτρα. Ωστόσο ο Προμηθέας αντέδρασε και αμέσως μάζεψε τη διαφορά. Μετά από δίποντο του Άντριτς και τρίποντο του Ρέι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 35-36.

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, αρχικά το 40-43, οι Πατρινοί το μετέτρεψαν σε 49-45. Ακόμα, Αγραβάνης και Χαντ, έκανα το 53-45. Με την ουσία να μην αλλάζει, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 57-52.

Στην τελική ευθεία του αγώνα, καμία ομάδα δε μπορούσε να ξεχωρίσει. Έτσι, ο Προμηθέας, αν και είχε μια μικρή διαφορά 5 πόντων την έχασε με αποτέλεσμα, η Βαλένθια να πάρει ψυχολογία εκ νέου. Ο Βαν Ρόσομ, πλήγωσε και πάλι τους γηπεδούχους, κάνοντας το 60-59. Από εκεί και πέρα εκτυλίχθηκε ένα θρίλερ. Οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν με 68-61, αλλά ο Τόμπι ισοφάρισε σε 68-68.

Στη συνέχεια, ο Πουέρτο ευστόχησε σε 3 από τις 4 ελεύθερες βολές που του δόθηκαν, γράφοντας το τελικό 71-68. Από την άλλη, οι παίκτες του Ηλία Ζούρου, παρά την προσπάθειά τους μέσω άστοχων τριπόντων δεν άλλαξαν το αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-36,57-52, 68-71.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Προμηθέας: Ρέι 15 (2), Γκραντ 6 (8 ριμπάουντ), Γκάντι 2, Χαντ 3, Αγραβάνης 22 (7/9 δίποντα), Γκίκας 3 (1), Ρογκαβόπουλος 2, Σίμπσον 13 (3), Άντριτς 2

Βαλένθια: Ντιμιτρίεβιτς 10 (5/8 δίποντα), Πουέρτο 8 (1), Φεράντο, Βαν Ρόσομ 9 (2), Τόμπι 22 (10/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπρεσάν, Χιμένεζ 7 (1), Χέρμανσον 6, Λαμπεϊρί 9 (1)

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 20/41 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 7/9 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Βαλένθια: 22/36 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/17 βολές, 35 ριμπάουντ (30+5), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες