Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνικς Καζάν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 75-86: Ο Σβεντ επικράτησε στη ρώσικη ρουλέτα

Ούνικς Καζάν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 75-86: Ο Σβεντ επικράτησε στη ρώσικη ρουλέτα

Ούνικς Σβεντ ΤΣΣΚΑ

Η Ούνικς Καζάν υποδέχθηκε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους φιλοξενούμενου να νικούν με σκορ 75-86. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν οι Λορέντζο Μπράουν και Χεζόνια με 21 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σβεντ με 27 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα και οι δυο ομάδες έχουν από 12 νίκες και 9 ήττες έκαστη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχα μπήκε στο Καζάν με σκοπό να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, ωστόσο η Ούνικς βρήκε τρόπο να αντιδράσει. Αρχικά οι Σβέντ και Βόιντμαν έκαναν ένα σερί 0-7, με το χρονόμετρο να γράφει 7.35′. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι με τους Χεζόνια και Λορέντζο Μπράουν έκαναν το 6-7. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου, ο Αμερικανός γκαρντ της ομάδας του Περάσοβιτς, έβαλε την ομάδα του μπροστά με 15-14. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πίεσε αρκετά την αντίπαλό της και κατάφερε να περάσει μπροστά. Με το χρονόμετρο να γράφει 6:42′ για το τέλος του ημιχρόνου, ο Χάκετ έκανε το 22-23. Ακόμα, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, διεύρυναν το προβάδισμά τους καθώς προηγήθηκαν με 22-28 και 26-32. Το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα της ρωσικής πρωτεύουσας προηγούνταν με 37-32, μέσα στο Καζάν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες ως επί το πλείστον ήταν κοντά στο σκορ. Ωστόσο, η ομάδα του Έλληνα τεχνικού κατάφερε να διατηρεί ένα «ασφαλές» προβάδισμα πέριξ των 7 πόντων. Συγκεκριμένα, 5:49′ πριν το τέλος της περιόδου ο Γιεκίρι έκανε το 40-46 μειώνοντας εκ νέου για την ομάδα του. Με 3:38′ να απομένουν, ο Σβεντ ανέβασε το δείκτη της διαφοράς σε 9 πόντους, κάνοντας με δίποντο το 45-54. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 57-64.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μία… ρώσικη ρουλέτα! Η Ούνικς κατάφερε να φέρει το ματς στο τρίποντο, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ απομακρύνθηκε και πάλι. Αρχικά ο Χεζόνια, με 7:36′ πριν το τέλος, ο Χεζόνια έκανε το 61-64, καθώς το σερί της ομάδας του έφτασε το 4-0 γρήγορα. Στη συνέχεια και πάλι ο ίδιος παίκτης έκανε το 64-65, φέρνοντας στα ίσα τη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Ο Σβεντ, ανέλαβε να «καθαρίσει» τους συμπατριώτες του, καθώς έκανε το 65-72, μόλις 3′ πριν το τέλος. Με το τέλος του αγώνα, το φωτεινό ταμπλό στο γήπεδο της Ούνικς Καζάν έγραφε νίκη για την ΤΣΣΚΑ με 75-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 32-37, 57-64, 75-86.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ούνικς Καζάν (Περάσοβιτς): Σπίσου, Μπράουν Τζ. 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν Λ. 21 (7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ασίστ), Μπράντλεϊ 9 (4/5 δίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Χεζόνια 21 (6/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ουζίνσκι 8 (2), Τζέκιρι 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μέιγιο 2 (1/5 σουτ), Βοροντσέβιτς 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 7 (1/4 τρίποντα), Μπολομπόι, Κομένκο, Χάκετ 5 (1/5 σουτ, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 8 (1), Κλάιμπερν 16 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ασίστ), Λοπάτιν, Μιλουτίνοβ 17 (6/7 δίποντα, 5/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 6, Σβεντ 27 (3/4 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/4 βολές).

Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 24/43 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 9/12 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 17/29 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 22/27 βολές, 24 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.