Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Ρεάλ Μαδρίτης 84-90: Η «Βασίλισσα» λύγισε την «Πριγκίπισσα»

Μονακό – Ρεάλ Μαδρίτης 84-90: Η «Βασίλισσα» λύγισε την «Πριγκίπισσα»

Μονακό Ρεάλ

Η Μονακό υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Euroleague, με τη μεγάλη μάχη να κρίνεται στην παράταση υπέρ της «Βασίλισσας» με σκορ 84-90. Πρώτος σκόρερ της γαλλικής ομάδας αναδείχθηκαν οι  Ντουέιν Μπέικον και Άλφα Ντιαλό με 19 πόντους. Από την άλλη, εκ μέρους των Ισπανών ξεχώρισε ο Γιαμπουσέλε με 18 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και με τη Μονακό να έχει τον πρώτο λόγο χωρίς να μπορεί να ξεφύγει. Αρχικά ο Άλφα Ντιαλό έκανε το 12-7, στη συνέχεια έγινε το 14-11 από τον Μπουτσιέλ, αλλά η Ρεάλ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 14-14. Σαν να μην έφτανε αυτό η «Βασίλισσα» προηγήθηκε και με 14-15. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να κόβουν πρώτοι το νήμα με το ισχνό 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Συγκεκριμένα, με το χρονόμετρο να γράφει 5:10′ πριν το ημίχρονο, ο Γιούλ  έκανε το 27-24, ενώ μετά από λίγο ο Τόπκινς διαμόρφωσε το 28-27. Μάλιστα, η Ρεάλ πέρασε και μπροστά και πάλι με τον Γιούλ με 29-28. Η Μονακό αντέδρασε εκ νέου και ο Ντουέιν Μπέικον έκανε το 34-33. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 34-35.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε τον πρώτο λόγο στο ρυθμό του αγώνα. Έτσι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 36-35, μπόρεσε να απαντήσει κάνοντας το 36-41 τρίποντο του Γιαμπουσέλε. Με 5′ να απομένουν για το τέλος της περιόδου, ο Αμπάλντε έγραψε το 41-49, δίνοντας αέρα 8 πόντων στην ομάδα του μέσα στο Πριγκιπάτο. Περίπου 2′ πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο, ο Άντζουτσιτς, μείωσε σε 50-56 για τη Μονακό. Μάλιστα οι Γάλλοι έδωσαν συνέχεια στην αντίδρασή τους, καθώς έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 57-56, έχοντας και σερί 10-0.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη που κατέληξε με τις δυο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 9 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι μόλις 10 σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο συνολικά. Το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης βρήκε τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με σκορ 66-66.

Μάλιστα οι διαφορές των δυο ομάδων, λύθηκαν έπειτα από δυο παρατάσεις. Το σκορ εναλλάσσονταν συνέχεια. Στο τέλος ξεχώρισε η Ρεάλ, επικρατώντας με 84-90.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-35, 57-56, 66-66 (κ.α), 75-75 (παρ1), 84-90

Μονακό: (Ομπράντοβιτς): Λι, Μπέικον 19 (5/15 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Τόμας 7 (1), Ντιαλό 19 (2), Μπουτσιέλε 2, Μοτιεγιούνας 10 (4/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ουατάρα 2, Φαγιέ, Άντζουσιτς 14 (2), Τζέιμς 11 (1/7 τρίποντα, 7 ασίστ).

Ρεάλ Μαδρίτης: (Λάσο): Ράντολφ, Ερτέλ 10 (2/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Φερνάντεθ 6 (2/7 τρίποντα 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αμπάλδε 6 (2), Αλοθέν 1, Ντεκ 7 (6 ριμπάουντ), Πουαριέ 10 (4/9 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Ταβάρες 8 (3/3 δίποντα), Γιουλ 9 (1), Γιαμπουσέλε 18 (3/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 6 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 21/57 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 21/27 βολές, 37 ριμπάουντ (24+13), 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ: 17/40 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 17/19 βολές, 53 ριμπάουντ (37+16), 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 19 λάθη, 6 τάπες.