Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνικς Καζάν – Ολυμπιακός 84-87: Μεγάλο διπλό στη Ρωσία

Ούνικς Καζάν – Ολυμπιακός 84-87: Μεγάλο διπλό στη Ρωσία

georgios printezis olympiacos piraeus eb21 scaled

Ο Ολυμπιακός υστερα από ένα συναρπαστικό παιχνιδι κατάφερε να επικρατήσει της Ούνικς Καζάν με 87-84. Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση, με τους Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη να υπογράψουν το τεράστιο διπλό στη Ρωσία.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «ερυθρολεύκων» και «έχτισαν» μια διαφορά 8π. (15-8 στο 6’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ ισοφάρισε σε 20-20 στο 11’. Η αντεπίθεση, ωστόσο, δεν σταμάτησε εκεί… Με πιεστική άμυνα τον Κώστα Σλούκα να οργανώνει υποδειγματικά προσπέρασε για πρώτη φορά (24-29 στο 15’).

Οι Ρώσοι πλησίασαν στον πόντο (31-32), όμως, – ο Ολυμπιακός -που ως εκείνο το σημείο ήταν εξαιρετικά άστοχος από τα 6.75μ.- κατάφερε με δύο σερί τρίποντα (των Λαρεντζάκη και Σλούκα- να ανεβάσει τη διαφορά στο +7 (33-40 στο 19’). Ωστόσο, κακές επιλογές και αμυντικά κενά επέτρεψαν στην Ούνικς να μειώσει στο καλάθι (40-42), με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στην επανάληψη ο Κάνααν ήταν ασταμάτητος. Ο Αμερικανός γκαρντ συνέβαλε τα μέγιστα ώστε να ανακτήσουν οι Ρώσοι το προβάδισμα (46-42) και να το διατηρήσουν σταθερά μέχρι και το 30’ (62-59).

Όσα τρίποντα δεν έβαλαν στην 3η περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» (είχαν 1/10 στο διάστημα αυτό), τα έβαλαν στην 4η! Με καλή άμυνα και όπλο τους τα περιφερειακά τους ποσοστά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπέρασαν ξανά (66-69 στο 33’) και παρέμειναν σε θέση οδηγού μέχρι και το 39’ (72-75). Με τρίποντο ο Κάνααν ισοφάρισε σε 75-75, 44’’ για το τέλος ο Φάλ διαμόρφωσε το 75-77, ο Τζεκίρι ισοφάρισε σε 77-77 12’’ για τη λήξη, όμως, ο Ντόρσεϊ αστόχησε στην τελευταία επίθεση σε σουτ από τα 6.75μ. και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και βρέθηκε στο +4 (77-81), όμως, παρότι έχασε στην συνέχεια τον επιθετικό του ρυθμό, κατάφερε χάρη στην εξαιρετική του άμυνα να διατηρήσει τον έλεγχο. Με τρίποντο του Βεζένκοφ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +6 (81-86) 30’’ για το τέλος. 18’’ για τη λήξη ο Κάαν μείωσε σε 84-86, ενώ το τελικό 84-87 έγραψε με 1/2 ελεύθερες βολές ο Σλούκας 6.2’’, καθώς το τρίποντο του Χεζόνια στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77. Παρ: 84-87.

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…