Κεντρική NBA Σπερς-Μάβερικς 108-109: Ο Ντόντσιτς έκανε τη διαφορά [vids]

Σπερς-Μάβερικς 108-109: Ο Ντόντσιτς έκανε τη διαφορά [vids]

Ντόνσιτς

Πολλά ματς με σκορ και…άπειρο θέαμα είχαμε και αυτή τη βραδιά (4 Νοεμβρίου) στον μαγικό κόσμο του NBA. Σπερς-Μάβερικς 108-109: Ο Ντόντσιτς έκανε τη διαφορά. Μετά από αναμέτρηση-θρίλερ, οι Μάβερικς νίκησαν 109-108 τους Σπερς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 5-3.

Σπερς-Μάβερικς 108-109: Ο Ντόντσιτς έκανε τη διαφορά

Ο μικρός μάγος, Λούκα Ντόντσιτς με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και της ομάδας του. Εξαιρετικός και ο Μπράνσον με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους Σαν Αντόνιο Σπερς ξεχώρισε ο Μάρεϊ, ο οποίος είχε 23 με 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Με το ματς να είναι ντέρμπι, το Σαν Αντόνιο κατάφερε να περάσει μπροστά με 83-81 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο. Εκεί «μίλησε» η ποιότητα των Μάβερικς οι οποίοι πήραν το ματς με 109-108, στις λεπτομέρειες.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με ένα «ξέσπασμα» 16-0 στα τελευταία 5 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα του αγώνα κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 114-92 επί των Χόρνετς.  Ο Στεφ Κάρι είχε 15 πόντους με 6/15 σουτ, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τον Πουλ να σημειώνει 31 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-26, 53-52, 80-67, 114-92

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 5 , Γουίγκινς 14 , Λούνι 7 , Κάρι 15 , Πουλ 31 , Μπιέλιτσα 8 (2), Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα 3 , Πόρτερ 2, Τοσκάνο-Άντερσον, Ντότουιν, Λι 15 (3), Μούντι, Πέιτον 14

ΧΟΡΝΕΤΣ: Χέιγουορντ 23 , Μπρίτζες 32 , Πλάμλι 7, Μπολ 14, Ροζίερ 5  ΜακΝτάνιελς, Γουάσινγκτον 7 , Μάρτιν 2, Ρίτσαρντς, Σμιθ 2, Ούμπρε, Μπούκναϊτ