Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-64: «Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το ντέρμπι

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-64: «Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το ντέρμπι

Νικολοπούλου

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι «αιωνίων», καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 70-64 στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκες» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν πιο ψύχραιμες, εκμεταλλεύτηκαν και την έλλειψη δυνάμεων των «πρασίνων» και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-0. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε άμεσα την αναμέτρηση και έφερε το ματς στα ίσια (9-9). Οι «πράσινες» βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς (11-16). Η ομάδα του Πειραιά έβγαλε αντίδραση και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 18-17 υπέρ του τριφυλλιού.

Η δεύτερη περίοδος ήταν και αυτή πραγματικό ντέρμπι. Από τη μία η Σταμολάμπρου και από την άλλη η Ριντ έκαναν πάρτι επιθετικά και κυριαρχούσαν στα δύο καλάθια (30-30). Το προβάδισμα συνεχώς άλλαζε χέρια, με αποτέλεσμα καμία ομάδα να μην μπορεί να χτίσει διαφορά ασφαλείας (36-36).

Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το ισόπαλο σκορ να παραμένει στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης (53-53). Το παιχνίδι κρίθηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όπου ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να παίζει εξαιρετική άμυνα και σιγά σιγά οι δυνάμεις των παικτριών του Παναθηναϊκού τελείωναν. Η ομάδα του Πειραιά το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, έχτισε διαφορά ασφαλείας και τελικά πήρε τη νίκη με 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλιουφ 10 (8ριμπ.), Τόλφρι, Σταμολάμπρου 12 (3), Σταμάτη 11 (1), Αλεξανδρή 2, Σύρρα, Νικολοπούλου 6 (8ασ.), Φουράκη, Δίελα, Βαμβακά, Βίτολα 14, Χάμπλιν 15 (8ριμπ.).
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 17 (3), Σμιθ 4 (11ριμπ.), Κώτουλα, Βιντσιλαίου, Γρηγοροπούλου, Στακ 8 (2), Μυλωνάκη, Χολμς 12 (9ριμπ.), Χατζηνικολάου 7 (1).