Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Βιλερμπάν 84-85: Νίκη με buzzer beater

Μονακό – Βιλερμπάν 84-85: Νίκη με buzzer beater

paris lee as monaco eb21 scaled

Η Βιλερμπάν με μεγάλο τρίποντο του Χάουαρντ στο τελευταίο δευτερόλεπτο κέρδισε τη Μονακό με 85-84 μέσα στην έδρα της. Ο παίκτης της Βιλερμπάν είχε 2” στο ρολόι, εκτέλεσε για τρεις και με buzzer beater χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Η Βιλερμπάν ήταν καυτή στο ξεκίνημα του αγώνα και με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 πήρε εξ αρχής τα ηνία στο ματς (0-8). Η Μονακό έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μαζέψει τα πράγματα (11-15). Το ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν τα ηνία του σκορ (21-22). Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαν τον έλεγχο του ματς και πήραν ξανά προβάδισμα 8 πόντων (40-48).

Mονακό στο δεύτερο ημίχρονο επέστρεψε ξανά. Κατάφερε να κάνει την ανατροπή και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (62-62), με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην τελευταία περίοδο. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (68-71).

Η αναμέτρηση ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο (78-78). Ο Ουίλ Τόμας πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι 23” πριν το τέλος και έβαλε μπροστά τη Μονακό με 83-82. Η Βιλερμπάν στη συνέχεια έκανε λάθος και ο Λι με 1/2 βολές έκανε το 84-82 2” πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Ουίλιαμ Χάουαρντ βρήκε ένα μεγάλο τρίποντο και με buzzer beater χάρισε τη νίκη στη Βιλερμπάν (84-85).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-48, 62-62. 84-85

Euroleague: Ρεκόρ προσέλευσης κόσμου φέτος στη διοργάνωση

Τεράστια αύξηση φέτος με ρεκόρ προσέλευσης κόσμου στη Euroleague. Ο κόσμος φέτος γέμισε τα…