Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Εφές 84-89: «Αυτοκτονία» Φενέρ, νίκη για Εφές

Φενέρμπαχτσε – Εφές 84-89: «Αυτοκτονία» Φενέρ, νίκη για Εφές

shane larkin anadolu efes istanbul eb21 scaled

Η Αναντολού Εφές έκανε μία μεγάλη ανατροπή στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε με 89-84. Η ομάδα του Αταμάν αν και βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές κατάφερε να τα φέρει όλα τούμπα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λάρκιν.

Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορα διαφορά 8 πόντων (12-4). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (18-6). Σ΄εκείνο το σημείο η Εφές έκανε την αντεπίθεση της και με ένα εκπληκτικό σερί 14-0 πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (18-20).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση και να μην αφήσουν την Εφές να ξεφύγει στο σκορ (28-30). Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά τα έκαναν θάλασσα. Η Φενέρ κατάφερε μα τρέξει ένα μικρό σερί και προηγήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου με 41-36.

Η Φενέρ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με ένα γρήγορο σερί 5-0 έστειλε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (46-36). Η Εφές και πάλι κατάφερε να επιστρέψει και να φέρει το ματς στα ίσια (51-51), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί 7-0 πήραν και πάλι τα ηνία του σκορ (58-51). H ομάδα του Τζόρτζεβιτς ήταν καταιγιστική στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και διεύρυνε το προβάδισμα της (67-56).

Η Εφές δεν τα παρατούσε και πίεζε για να ανατρέψει την κατάσταση (82-78). Η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο, καθώς ο Λάρκιν ευστόχησε σε τρίποντο 1,49′ πριν το τέλος του ματς (82-81). O Λάρκιν ολοκλήρωσε την ανατροπή, καθώς σκόραρε ξανά και έβαλε μπροστά την Εφές 41” πριν το τέλος (84-85). Η Φενέρ έκανε λάθος στην επόμενη φάση και ο Μίτσιτς με δύο βολές έκανε το 87-84 22” πριν το φινάλε.

Η Φενέρ ολοκλήρωσε την αυτοκτονία της. Ο ΝτεΚολό αστόχησε σε σουτ και στα 13” δέχθηκε καλάθι από τον Πλάις, με τον Γερμανό να διαμορφώνει το 89-84. Στο φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Εφές πήρε τη νίκη με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-36, 67-56, 84-89
Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Σαχιόκ 18(4), Άκπιναρ, Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς 6, ΝτεΚολό 14(1), Χένρι 10(3), Γκούντουριτς 9(1), Πιέρ, Βέσελι 13, Μπούκερ 6, Πολονάρα 8(8ριμπ.), Ντουβερίογλου
Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 25(7ασ.), Μπομπουά 7(1), Σίνγκλετον 5, Μπράιαντ 2, Μόερμαν 6, Πλάις 17(1), Μίτσιτς 14(2), Άντερσον, Πέτρουσεφ 2, Ντάνστον 4, Σιμόν 7(1)