Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Ολυμπιακός 88-69: Blackout… και ήττα

Εφές – Ολυμπιακός 88-69: Blackout… και ήττα

Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαθε… blackout και ηττήθηκε με 88-69. Οι ερυθρόλευκοι για τρεις περιόδους διεκδίκησε ένα μεγάλο διπλό, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε μόλις τρεις πόντους και γνώρισε όπως ήταν φυσικό την ήττα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Φαλ και Βεζένκοφ κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ. Η Εφές άρχισε να ισορροπεί σιγά σιγά το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους ερυθρολυεκους μπροστά με 2 πόντους (23-25).

Η δεύτερη περίοδος κύλησε με τον ίδιο τρόπο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ συνεχώς και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Ο Μπομπουά είχε πάρει φωτιά με 4/4 τρίποντα, αλλά οι ερυθρόλευκοι δεν επέτρεψαν στην Εφές να πάρει διαφορά (44-44).

Το τρίτο δεκαλεπτο ήταν και αυτό ισορροπημένο (68-66) και όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός επιθετικά, πέτυχε μόλις 3 πόντους και τελικά ηττήθηκε με 88-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69

Ολυμπιακός: Ζντο… παρουσία του αρχηγού (vid)

Ο Ολυμπιακός μετά το ματς με την Μπαρτσελόνα έκανε βιντεοκλήση με τον Παπανικολάου. Ο Ολυμ…