Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Εφές 63-90: Εύκολη νίκη για τους Τούρκους

Άλμπα Βερολίνου – Εφές 63-90: Εύκολη νίκη για τους Τούρκους

στοίχημα

Ευκολο έργο είχε η Αναντολού Εφές στην αναμέτρηση με την Άλμπα Βερολίνου, καθώς επικράτησε με 90-63. Η τουρκική ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο και πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Άλμπα Βερολίνου ξεκίνησε καλά επιθετικά και κατάφερε μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου να χτίσει μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων (14-10). Η Εφές αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Πλάις (7 πόντοι) πέρασε μπροστά στο σκορ (16-17). Μέχρι το φινάλε της περιόδου δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να έχουν ισχνό προβάδισμα (21-20).

Η Εφές σταδιακά ανέβασε την απόδοση της. Ο Γερμανός σέντερ συνέχισε να είναι εκπληκτικός και έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στην τουρκική ομάδα (25-33). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και γρήγορα έφτασε σε διψήφια επίπεδα (27-39). Οι Τούρκοι έκαναν πάρτι στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν ακόμη και με 20 πόντους και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 51-35.

Το πάρτι της Εφές συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Η Άλμπα έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και οι Τούρκοι κράτησαν εύκολα τη μεγάλη διαφορά τους (47-70). Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα τους και πήραν τελικά τη νίκη με 90-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 35-51, 47-70, 63-90

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77 (vid)

Λερναία Ύδρα ο Ολυμπιακός έκανε το «μπρέικ» στη Βαρκελώνη. Απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα,…