Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ Ιγκοκέα – ΠΑΟΚ 68-64: Έχασε μεγάλη ευκαιρία στη Βοσνία

Ιγκοκέα – ΠΑΟΚ 68-64: Έχασε μεγάλη ευκαιρία στη Βοσνία

ΠΑΟΚ

Σε ένα ματς των…σερί η Ιγκοκέα είχε περισσότερες λύσεις στο τέλος και νίκησε τον ΠΑΟΚ με 68-64. Το παιχνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, αφού οι δύο ομάδες είχαν «εξάψεις» και σκόραραν μόνο με σερί πόντων. Ένα τέτοιο σερί των γηπεδούχων (10-0) στα τελευταία δύο λεπτά τους εξασφάλισε τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαρία, απώλεσε διαφορά 12 πόντων στο 33΄, και μοιραία ήρθε η ήττα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μονότονος σκοράροντας μόνο 5 τρίποντα. Για την Ιγκοκέα κομβικός ήταν ο Αλέξα Ραντάνοφ (13π. , 7ρ.), ενώ για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Γκρίφιν (18π.).

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μπει δυνατά στο ματς και να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους κυρίως μέσω της άμυνάς του. Αυτό που έπρεπε να κάνει είναι να κόψει το ρυθμό της Ιγκοκέα, μιας ομάδας που φημίζεται για το γρήγορο στυλ παιχνιδιού και τα πολλά τρίποντα που επιχειρεί. Με τρίποντο του Κάρτερ ήρθαν οι πρώτοι πόντοι του παιχνδιού (0-3). Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν μάλλον αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ να σκοράρουν. Οι Βόσνιοι θέλησαν να φτιάξουν γρήγορα ένα προβάδισμα με Στάρκς και Στίβενς (9-5), όμως ένα τρίποντο του Γκρίφιν έφερε το παινχίδι στον πόντο (9-8). Κι ενώ φαινόταν το ματς να πηγαίνει στα μέτρα του ΠΑΟΚ, στο τελευταίο λεπτό η Ιγκοκέα με ένα ξέσπασμα και δύο σερί τρίποντα από Ραντάνοφ και Τάλιτς έστειλε τη διαφορά στους 7 για να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 19-12.

Δεύτερη περίοδος:

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα πανέμορφο καλάθι και φάουλ τ0υ Γκρίφιν εκτός ισορροπίας. Ο Αμερικανός ευστόχησε και στη βολή και μετά μείωσε εκ νέου με καλάθι δύο πόντων (19-16). Από εκεί και πέρα η Ιγκοκέα με γρήγορη κυκλοφορία και βασισμένη στο τρανζίσιον έτρεξε ένα σερί 6-0 (25-16) και ανάγκασε τον Λυκογιάννη να καλέσει τάιμ άουτ(14′). Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ ήταν πάρα πολύ καλός. Η ομάδα της Βοσνίας σε όλο το υπόλοιπο δεκάλεπτο σκόραρε μόλις 1 πόντο!Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα τρομερό σερί 15-0. Αρχικά με Τολιόπουλο και τρίποντο του Κάρτερ μείωσε σε 25-22 και αυτή τη φορά αναγκάστηκαν οι γηπεδούχοι να πάρουν τάιμ άουτ. Όμως ο δικέφαλος δεν έμεινε εκεί. Με τον Γκρίφιν πέρασε μπροστά (25-26), ενώ ο Κάρτερ με 3/3 βολές έστειλε τη διαφορά στους 4 πόντους (25-29). Η Ιγκοκέα ήταν πολύ άστοχη και με κάρφωμα του Ογκμπέιντε ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά για 6 πόντους(25-31). Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν από μία εύστοχη βολή για να διαμορφωθεί το 26-32.

Στο πρώτο ημίχρονο Γκρίφιν και Κάρτερ ήταν πολύ καλοί έχοντας από 11 πόντους. Για την Ιγκοκέα 7 είχε ο Ραντάνοφ. Ο ΠΑΟΚ αν και πήγε να παρασυρθεί από τον ρυθμό των γηπεδούχων κατάφερε να σφίξει πολύ την άμυνά του. Έτσι «εγκλώβισε» την ομάδα του Ντράγκαν Μπάγιτς, η οποία από τη στιγμή που δεν ευστοχούσε στα σουτ, έχασε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα.

Δεύτερο ημίχρονο:

Η Ιγκοκέα ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Γουόλερ έφτασε σε απόσταση αναπνοής. (33-34). Εκεί ο Τζόουνς με επιθετικό ριμπάουντ έδωσε μία ανάσα. ‘Ομως, με τρίποντο του Γιοσίλο οι Βόσνιοι ισοφάρισαν, ενώ με βολές του ίδιου πέρασαν και μπροστά (38-36). Η Ιγκοκέα συνέχισε το σερί της σε εκείνο το διάστημα και έφτασε το 9-0 κάνοντας το σκορ 42-36 και αναγκάζοντας πάλι τον ΠΑΟΚ να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ του Λυκογιάννη ήταν πολύ ευεργετικό. Πρώτα ισοφάρισαν με δύο τρίποντα από Γιάνκοβιτς και Ντι Λέο.Μάλιστα, ο Γκρίφιν με κλέψιμο έβαλε τον δικέφαλο μπροστά (42-44).  Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι πολύ σκληρός και στα τελευταία 4,5 λεπτά δέχθηκε μόλις μία βολή. Σε εκείνο το διάστημα το επιμέρους σκορ ήταν 13-1 επιμέρους της Ελληνικής ομάδας και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 49-43 υπερ της με βολές του Γιάνκοβιτς.

Τέταρτη περίοδος:

Οι πρώτοι πόντοι του Καμπερίδη στον αγώνα (3π.) έκαναν το 44-52 ενώ ο Ντι Λέο που ήταν καθοριστικός σε εκείνο το σημείο με τη μαχητικότητά του, με τρίποντο έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους δέκα(44-55). Το ίδιο «βιολί» συνέχισαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ με τον Τολιόπουλο να πετυχαίνει εκ νέου τρίποντο(46-58). Ένα σερί 9-0 των γηπεδούχων (55-58) έκανε το ματς ντέρμπι. Εκεί έγινε του… «τριπόντου». Τρίποντο από Τολιόπουλο και 55-61. Τρίποντο από Γουόλερ και 58-61. Τρίποντο από Γκρίφιν και 58-64 και πάλι τρίποντο από Ραντάνοφ και 61-64. Στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού η Ιγκοκέα φάνηκε να έχει περισσότερες λύσεις. Με ένα 10-0 σερί και τρίποντο και πάλι του Ραντάνοφ πήρε προβάδισμα ασφαλείας 68-64 στα τελευταία 17 δευτερόλεπτα. Στην επόμενη επίθεση ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να σκοράρει και μοιραία έμεινε το 68-64 υπερ των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ έμεινε άποντος τα τελευταία 2΄ σκοράροντας στην τελευταία περίοδο μόνο(!) με τρίποντα(15π).

ΙΓΚΟΚΕΑ (Μπάγιτς): Σταρκς 5 (2/8 δίποντα, 6 ασίστ), Ραντάνοβ 13 (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γιόσιλο 7 (1/7 σουτ, 3/4 βολές), Ίλιτς 7 (3/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουόλερ 14 (2/2 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/4 βολές), Ρόμπινσον 2, Τάλιτς 7 (1), Στίβενς 6 (7 ριμπάουντ), Φούντιτς 1, Τζόρτζεβιτς 7 (3/5 δίποντα, 1/2 βολές)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 18 (6/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα), ΝτιΛέο 7 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάρτερ 11 (2), Τζόουνς 4, Τολιόπουλος 11 (2/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Χριστοδούλου (0/5 σουτ), Καμπερίδης, Καμαριανός, Γ. Καμπερίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 5 (1/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ογκμπέιντε 5