Κεντρική Διεθνή Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 75-89: Μπρέικ με το καλημέρα για τους Καταλανούς

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 75-89: Μπρέικ με το καλημέρα για τους Καταλανούς

calathes tavares

Το πρώτο πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ισπανία έκανε η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε με 89-75 της Ρεάλ μέσα στην Μαδρίτη. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και είχαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (36-33), με τους παίκτες του Γιασικεβιτσιους να ανεβάζουν στροφές στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 29-16 να βάζουν τις βάσεις για την νίκη.

Κορυφαίος της Μπαρτσελόνα και πρώτος σκόρε του αγώνα ήταν ο Κόρι Χίγκινς, ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους με 8/10 βολές, 6/9 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Ακολούθησε ο Μπράντον Ντέιβις με 13, ενώ στους 12 έμεινε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος ωστόσο είχε ακόμα 4 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ.

Για την Ρεάλ κορυφαίος ήταν ο Έντι Ταβάρες, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Κοζέρ και Ρούντι Φερνάντεζ, με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-33, 52-62, 75-89