Κεντρική Elite League Ολυμπιακός – Μαρούσι 93-87: Στην Basket League o Ολυμπιακός

Ολυμπιακός – Μαρούσι 93-87: Στην Basket League o Ολυμπιακός

5334444 scaled

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου και τελευταίου τελικού ανόδου στην Basket League κόντρα στο Μαρούσι, καθώς επικράτησε με 93-87. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά και τα κακά διαστήματα τους και την ομάδα του Τσαλδάρη να είναι αυτή που πανηγύρισε την άνοδο στο τέλος.

Κορυφαός των νικητών ήταν ο Απόλλων Τσόχλας, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 10 ασίστ, την ώρα που πρώτος σκόρερ ήταν ο Νικολαΐδης με 22 πόντους, και ο Παπαδιονυσίου είχε 17. Στην αντίπερα ξεχώρισε ο Στασινός, ο οποίος επίσης άγγιξε τοπ νταμπλ νταμπλ καιήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους και 9 τελικές πάσες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και πριν κατάφερε να πολύ γρήγορα να δημιουργήσει μαξιλαράκι δύο κατοχών (10-5). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Χατζηδάκη στο καλάθι (12-10), με τον Ολυμπιακό να τρέχει σερί 6-0 και με τρίποντο του Σκουλίδα να κάνει το 18-10. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 9 πόντους με τον Νικολαΐδη (23-14), με το Μαρούσι να απαντάει με 4-0 σερί μειώνοντας στους 5 πόντους. O Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του στα ίδια επίπεδα με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 29-23.

Tο Μαρούσι έβαλε φωτιά στο ματς με δύο απανωτά τρίποντα του Ξύδα φέροντας το παιχνίδι στα ίσα (29-29), με τον Ολυμπιακό να απαντάει με τον Τσόχλα (32-29). Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα και να καταφέρνει να χτίσει ξανά διαφορά 6 πόντων (37-31). Η διαφορά διατηρήθηκε στα επίπεδα των δύο κατοχών για πολύ ώρα, με το Μαρούσι να μειώνει στο τελευταίο δίλεπτο για το 45-44 του ημιχρόνου.

Το Μαρούσι μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και κατάφερε όχι μόνο να περάσει μπροστά, αλλά να χτίσει και διαφορά 6 πόντων (47-53), με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Στασινό και Χατζηδάκη. Ο Ολυμπιακός απάντησε και με τους Νικολαϊδη και Τσόχλα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (55-55). Η εξαιρετική άμυνα των Ερυθρολεύκων σε συνδυασμό με το πολύ καλό επιθετικό μομέντουμ του Νικολαΐδη έβαλε τους Πειραιώτες ξανά μπροστά με 6 πόντους (62-56), με το Μαρούσι να μειώνει και πάλι στο τέλος του δεκαλέπτου για το 66-64.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά τον Ολυμπιακό να διατηρεί προβάδισμα μιας με δύο κατοχών. Οι Πειραιώτες πήγαν μετά από πολύ ώρα ξανά στο +8 με βολές από τον Παπαδιονυσίου (80-72), με το Μαρούσι να μην τα π[παρατάει και να μειώνει και πάλι στο καλάθι με συνεχόμενα τρίποντα των Στασινού και Ξύδα (82-80). Ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι στροφές στο τελευταίο δίλεπτο και πήρε την νίκη με το τελικό 93-87.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 45-44, 66-64, 93-87