Κεντρική Διεθνή Λοκομοτίβ Κουμπάν – Ούνικς Καζάν 87-98: Μπρέικ στην παράταση για Πρίφτη

Λοκομοτίβ Κουμπάν – Ούνικς Καζάν 87-98: Μπρέικ στην παράταση για Πρίφτη

unics

Το πρώτο βήμα για την συμμετοχή της στους τελικούς της VTB League έκανε η Ούνικς Καζάν επικρατώντας με 98-87 στην παράταση στην έδρα της Λοκομοτίβ Κουμπάν. Πλέον η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη χρειάζεται άλλες δύο νίκες για να βρεθεί στους τελικούς.

Η Ούνικς ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του αγώνα και συνολικά στο πρώτο μέρος και κατάφερα να έχει από την πρώτη περίοδο διψήφια διαφορά (16-29). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό comeback στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους 25-10 έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου τελικά λύγισαν.

Πρωταγωνιστές στην επίθεση για τους νικητές ήταν οι Τζον Μπράουν και Τζαμάρ Σμιθ, οι οποίοι αμφότεροι πέτυχαν από 19 πόντους. Από κοντά και ο Οκάρο Γουάιτ ο οποίος σταμάτησε στους 17, με τον  Πάβελ Αντίποφ να ακολουθεί με 15.

Για τους γηπεδούχους που αγωνίστηκαν χωρίς τον Γουίλιαμς Γκος, ξεχώρισε ο Κέβιν Χάρβεϊ με 24 πόντους και 4 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση και από τον ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας που είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 32-46, 54-69, 79-79, 87-98