Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Euroleague Final Four: Η Εφές το γύρισε από τις βολές

Euroleague Final Four: Η Εφές το γύρισε από τις βολές

barcelona efes 820x490 1 jpg

Τελικός Euroleague: Η Εφές προηγείται στο ημίχρονο της Μπαρτσελόνα με σκορ 39 -36 σε έναν όμορφο τελικό που οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα δεκάλεπτο.

Οι Καταλανοί κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο την οποία τέλειωσαν στο +7 χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα που δεν επέτρεψε στην Εφές να βλέπει το καλάθι της.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο μίλησε η ευφυία του Λάρκιν. Μέχρι να αναλάβει ο βραχύσωμος γκαρντ, χρειάστηκαν δύο μακρινά τρίποντα του Πλάις ώστε η Εφές να επιστρέψει στο σκορ -η Μπαρτσελόνα έφτασε μέχρι και το + 10 (25-15)- όμως οι Τούρκοι αντέδρασαν με τον Λάρκιν να προσπαθεί συνεχώς να παίρνει το βήμα προς το καλάθι και να σκοράρει από την γραμμή των βολών.

Ενδεικτικό του πόσο σκληρή ήταν η άμυνα της Μπαρτσελόνα είναι το γεγονός ότι οι 18 από τους 39 πόντους της Εφές είναι με βολές, με τον Λάρκιν να έχει σημειώσει τις μισές από αυτές (9/9).

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…