Κεντρική Διεθνή Ζαντάρ – Ερυθρός Αστέρας 70-90: Πρώτοι και μαθηματικά οι «ερυθρόλευκοι»

Ζαντάρ – Ερυθρός Αστέρας 70-90: Πρώτοι και μαθηματικά οι «ερυθρόλευκοι»

kuzmic scaled

Ο Ερυθρός Αστέρας χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα πέρασε από την έδρα της Ζαντάρ επικρατώντας με 90-70, ανέβηκε στο 23-3 στην βαθμολογία της Αδριατικής λίγκας και σφράγισε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Οι Ερυθρόλευκοι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για την νίκη αφού είχαν διψήφιο προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και το διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κόρι Γουόλντεν, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους (2/3 βολές, 7/9 δίποντα), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ σε πείπου 28 λεπτά συμμετοχής. Μαζί με τον Γουόλντεν στο σκοράρισμα πήγαν και οι Λόιντ και Ντόμπριτς έχοντας 16 πόντους ο καθένας, με τον πρώτο να έχει ακόμα 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-36, 35-54, 51-70, 70-90.