Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Παναθηναϊκός 93-86: Αυλαία με ήττα

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Παναθηναϊκός 93-86: Αυλαία με ήττα

nedovic pao csska scaled

Με ήττα έκλεισε την χρονιά στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός, χάνοντας από την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα με 93-86. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι μέχρι το τέλος χάρη στην εξαιρετική βραδιά που είχε από την περιφέρεια, ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει μια μεγάλη νίκη γοήτρου και να κλείσει με γλυκιά γεύση την χρονιά.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα με τρίποντο του Σαντ Ρος (5-7), την ΤΣΣΚΑ να απαντάει με 6-0 σερί (11-7), και τον Νέντοβιτς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (11-11). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά με τρίποντο του Γουάιτ (16-17), με την ομάδα του Ιτούδη να ανεβάζει στροφές στο τελευταίο δίλεπτο και με επιμέρους σκορ 11-2 να αποκτάει προβάδισμα 8 πόντων (27-19).

H ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πάει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με καλάθι του Αντόνοφ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (29-19), με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να μειώσει στους 8 λίγο αργότερα με καλάθι του Γουάιτ (34-27).  To παιχνίδι έπεσε αισθητά σε ρυθμό το επόμενο διάστημα με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να μειώσει στους 5 με καλάθι του Μπέντιλ (36-31), και την ΤΣΣΚΑ να απαντάει με τους Λούντμπεργκ και Σενγκέλια (40-31). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τους Ρώσους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων (49-39).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε δύο φορές να μειώσει στους 7 πόντους στο ξεκίνημα της επανάληψης με τρίποντα των Νέντοβιτς και Σαντ Ρος (54-47), με τον Λούντμπεργκ να κάνει το +11 για την ομάδα του λίγο αργότερα (58-47). Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην συνέχεια με την ΤΣΣΚΑ να διατηρεί την διαφορά στα ίδια επίπεδα και να κάνει το +13 με μακρινό τρίποντο του Κλάιμπερν στην εκπνοή (74-61).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με την διαφορά να ανεβοκατεβαίνει από τους δέκα πόντους. Οι Πράσινοι μείωσαν στους 6 με διαδοχικά τρίποντα του Μήτογλου (79-73) αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε στην συνέχεια και με σερί 4-0 κατάφερε να πάει και πάλι στο +11 (84-73), με την διαφορά να πέφτει στους πέντε πόντους με τρίποντο του Παπαπέτρου στο τελευταίο λεπτό (91-86) και την ΤΣΣΚΑ να παίρνει την νίκη με το τελικό 93-86

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86