Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Εφές 101-111: Λύγισε στην ποιότητα των Τούρκων!

Μπασκόνια – Εφές 101-111: Λύγισε στην ποιότητα των Τούρκων!

pierria henry td systems baskonia vitoria gasteiz eb20 scaled

Η Μπασκόνια προσπάθησε, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση αλλά τελικά λύγισε κόντρα στην ανώτερη και ποιοτικότερη Εφές χάνοντας με 111-101 στην Βιτόρια, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Παρά την ήττα της, η ισπανική ομάδα παραμένει στην πρώτη οχτάδα της διοργάνωσης, ελπίζοντας σε στραβοπάτημα είτε της Ρεάλ είτε της Ζενίτ.

Αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά με την Εφές να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων πόντων με καλάθι του Μίσιτς έξι λεπτά μετά το τζάμπολ (9-13). Η ομάδα του Αταμάν διατήρησε το προβάδισμα της και κατάφερε να το φτάσει στους 7 πόντους με τρίποντο του Σιμόν (13-20). Η Μπασκόνια βρήκε σκορ στο τελευταίο δίλεπτο και κατάφερε να μειώσει στους τρεις (19-22).

Η Εφές ανέβασε κατακόρυφα της απόδοση της στην δεύτερη περίοδο και μέσα σε μόλις ένα τρίλεπτο κατάφερε να πιάσει διψήφια διαφορά με επιμέρους σκορ 9-2, με τον Μίσιτς να έχει τους έξι πόντους (21-31). Η τουρκική ομάδα έφτασε μέχρι και το +16 και πάλι με καλάθι του Σέρβου (21-36), με τους Βάσκους να αντιδρούν στην συνέχεια και με μια αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους 13-4 να κατεβάζουν την διαφορά στους 6 (34-40). Ο Πολονάρα με το πρώτο του τρίποντο έφερε την Μπασκόνια σε απόσταση βολής (39-40), με το πρώτο μέρος να κλείνει στο 41-46, μετά από τρίποντο του Μπομπουά και καλάθι του Σιμόν.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους φιλοξενούμενους να είναι μεν μπροστά στο σκορ, αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν. Η Μπασκόνια πλησίασε στον πόντο με καλάθι του Πολονάρα (52-53), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα γρήγορο 4-0 (52-56). Η Εφές κατάφερε μετά από πολύ ώρα να ξεφύγει με έξι πόντους με τετράποντο του Λάρκιν (57-63), για να μειώσει ξανά η Μπασκόνια με συνεχόμενους πόντους του Γκεντράιτις (61-63), με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 63-65.

Η Μπασκόνια έφερε το παιχνίδι στα ίσα με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (65-65), με τον Λάρκιν να δίνει και πάλι αέρα δύο κατοχών στην ομάδα του με συνεχόμενα τρίποντα (65-71). Η Μπασκόνια όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά κατάφερε να προηγηθεί με 4 πόντους με συνεχόμενα καλάθια του Γκεντράιτις τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (80-76). Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την Μπασκόνια να παίρνει το προβάδισμα μα καλάθι του Πίτερς (87-85) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος και τον Λάρκιν να απαντά με τρίποντο (87-88). Η Εφές προηγήθηκε με βολές του Μόερμαν με 89-92, με τον Βιλντόζα να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (92-92).

Ένα τετράποντο του Λάρκιν και ένα καλάθι του Μόερμαν έδωσαν μαξιλαράκι δύο κατοχών στην Εφές στο ξεκίνημα της παράτασης με την Μπασκόνια να απαντά με 4-0 σερί (96-98). Η τουρκική ομάδα έτρεξε νέο σερί 8-0 φτάνοντας σε διψήφια διαφορά και έφτασε στην νίκη με το τελικό 101-111.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-46, 63-65, 92-92, 101-111