Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 74-76: Μπρέικ με το… καλημέρα

Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 74-76: Μπρέικ με το… καλημέρα

kevin pangos zenit st petersburg eb20 2 scaled

Μπρέικ με το… καλημέρα έκανε η Ζενίτ στην σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας με την Μπαρτσελόνα επικρατώντας με 76-74 μέσα στο Παλαού Μπλαουγκράνα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε φτάσει μέχρι και σε διαφορά 17 πόντων στο παιχνίδι, ωστόσο χρειάστηκε το τρίποντο του Ρίβερς στο τελευταίο λεπτό και το καλάθι νίκης του Πάνγκος στην τελευταία φάση για να πάρει την νίκη.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με της δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ το οποίο στα πρώτα λεπτά έμενε στην μια κατοχή. Η Ζενίτ κατάφερε να ξεφύγει με 6 πόντους με το δεύτερο τρίποντο του Πάνγκος (12-18) με την Μπαρτσελόνα να απαντά με 9-0 σερί περνώντας μπροστά με τρεις (21-18). Η Ζενίτ ήταν αυτή που μίλησε τελευταία στην πρώτη περίοδο με τον Κβοστόφ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (21-21).

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε το παιχνίδι στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου με την Ζενίτ να έχει μεν το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει πάνω από τις δύο κατοχές. Όλα άλλαξαν στο δεύτερο κομμάτι, όταν η Ζενίτ με το σκορ στο 26-30, πήρε φωτιά από την περιφέρεια και κατάφερε να τρέξει επιμέρους 16-3 εκτοξεύοντας την διαφορά στους 17 πόντους (29-46). Η Μπαρτσελόνα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τρίποντο του Χίγκινς στην εκπνοή του ημιχρόνου (34-48).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και αργά και σταθερά κατάφερε να μειώσει την διαφορά, η οποία έφτασε και πάλι σε μονοψήφια επίπεδα με καλάθι του Ντέιβις (42-51). Η αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα δεν σταμάτησε εκεί, και με αφετηρία την πολύ καλή άμυνα κατάφερε να διευρύνει το επιμέρους σκορ της σε 15-5 κατεβάζοντας την διαφορά στους 4 πόντους (49-53).

Ο Καλάθης μείωσε στην μια κατοχή με όμορφο φλόουτερ (51-53), ωστόσο η Ζενίτ ξύπνησε στην συνέχεια και κατάφερε με ένα γρήγορο σερί 6-0 να πάει στο +8 την διαφορά (51-59). Ο Μίροτιτς με ο δεύτερο του τρίποντο μείωσε ξανά στους πέντε πόντους, με τον Ρίβερς να διαμορφώνει το 54-61 της περιόδου με εύστοχο δίποντο.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πλησιάσει ξανά στο καλάθι με συνεχόμενους πόντους του Κούριτς στην τέταρτη περίοδο (61-63). Ο Χόλινς απάντησε με το δεύτερο του τρίποντο με τον Κούριτς να είναι αλάνθαστος από την γραμμή των βολών (63-66), πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι με τον Χίγκινς να φέρνει ξανά το παιχνίδια στα ίσα (68-68).

Ακολούθησαν διαδοχικά τρίποντα από Πάνγκος και Ντέιβις (71-71), με τον Αμερικανό φόργουορντ να βάζει μπροστά την ομάδα του από την γραμμή των βολών λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο λεπτό, για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (72-71). Ο Κέι Σι Ρίβερς πήρε πάνω του την επόμενη επίθεση της Ζενίτ και ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (72-74), με τον Ντέιβις να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με φόλοου κάρφωμα (74-74), 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. (74-74), 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. O Πάνγκος ευστόχησε σε δίποντο, ο Χίγκινς έχασε το τρίποντο νίκης για την Μπάρτσα, με την Ζενίτ να φτάνει στην νίκη (74-76).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 34-48, 54-61, 74-76.

1 13 2 14

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…