Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Βιλερμπάν 67-74: «Διπλό» στο Τελ Αβίβ για τους Γάλλους!

Μακάμπι – Βιλερμπάν 67-74: «Διπλό» στο Τελ Αβίβ για τους Γάλλους!

norris cole ldlc asvel villeurbanne eb20 scaled

«Διπλό» μέσα στο Τελ Αβίβ πανηγύρισε η Βιλερμπάν επικρατώντας της Μακάμπι με 74-67, στο πλαίσιο της εξ’ αναβολής αναμέτρησης των δύο ομάδων για την 30η αγωνιστική της διοργάνωσης. Η Βιλερμπάν είχε τα ηνία του αγώνα από την δεύτερη περίοδο και έπειτα, έφτασε μέχρι και σε διαφορά 12 πόντων και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να προηγηθούν με τρίποντο του Κόοουλ (9-10). Στο δεύτερο μισό η Μακάμπι ανέβασε στροφές και κατάφερε να ξεφύγει μέχρι και με 10 πόντους (22-12), με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι το 22-14. Η δεύτερη περίοδος άνηκε στην Βιλερμπάν, η οποία αργά και σταθερά κατάφερε όχι μόνο να ροκανίσει την διαφορά αλλά να πάει και με προβάδισμα στα αποδυτήρια (34-37), τρέχοντας επιμέρους σκορ 12-23.

Η γαλλική ομάδα νίκησε στα σημεία και την τρίτη περίοδο καταφέρνοντας αργά και σταθερά να ανεβάσει την διαφορά, η οποία έφτασε στις παρυφές των δέκα πόντων στο φινάλε (48-57). H Μακάμπι κατάφερε να πλησιάσει στους έξι πόντους με έμμεσο τρίποντο του Μπέντερ περίπου στα μισά της τέταρτης περιόδου (56-62), με την Βιλερμπάν να απαντά με 6-0 σερί ανεβάζοντας την διαφορά για πρώτη φορά στους 12 πόντους (56-68).

Η Μακάμπι με έξι συνεχόμενες βολές του Ντόρσεϊ και καλάθι του Ζίζιτς κατάφερε να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (66-70), ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή με το τελικό σκορ να είναι 67-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 34-37, 48-57, 67-74