Κεντρική Basket League Κολοσσός – Άρης 83-72: Διπλασίασαν τις νίκες τους οι Ροδίτες

Κολοσσός – Άρης 83-72: Διπλασίασαν τις νίκες τους οι Ροδίτες

Κολοσσός, Καντζούρης

Επιστροφή στις νίκες για τον Κολοσσό Ρόδου. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη επικράτησε εντός έδρας του Άρη με , πανηγύρισε την έβδομη νίκη της σε 19 παιχνίδια κι έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο της στα πλέι οφ. Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλονικείς γνώρισαν τη 14η ήττα τους και θα μείνουν εκτός πλέι οφ.

Οι Ροδίτες βασίστηκαν σε τέσσερις παίκτες για να φτάσουν στη νίκη. Ο Ζάρας σημείωσε 20 πόντους, ο Άντριτς 18 πόντους, ο Άρτις μέτρησε 17 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Καντέρ είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, διασώθηκε ο Μιλόσεβιτς με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Κολοσσός Ρόδου είχε από την αρχή το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα, με τον Άρη να μένει κοντά του και να μην τον αφήνει να ξεφύγει στο σκορ στο ημίχρονο (42-40).

Η διαφορά άνοιξε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ (20-11) ο Κολοσσός ξέφυγε με 12 πόντους (62-51), με τον Άρη να πλησιάσει στους 5 πόντους (62-57) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά στη συνέχεια να υποτάσσεται στην ανωτερότητα των Ροδιτών, οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κι έφτασαν άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72