Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – ΤΣΣΚΑ 68-85: Στην Κολωνία με… σκούπα η ομάδα του Ιτούδη

Φενέρμπαχτσε – ΤΣΣΚΑ 68-85: Στην Κολωνία με… σκούπα η ομάδα του Ιτούδη

iffe lundberg cska moscow eb20 scaled

Η ΤΣΣΚΑ είναι η πρώτη ομάδα που κλείνει το εισιτήριο για το φάιναλ φορ της Ευρλωίγκας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε στον τρίτο τελικό με την Φενέρμπαχτσε αποφασισμένη να ολοκληρώσει την σκούπα, επικράτησε εύκολα με 85-68 και είναι από σήμερα η μια από τις τέσσερις ομάδες που θα βρεθούν στην Κολωνία.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ σε όλη την πρώτη περίοδο. Το ιδανικό 8-0 στη ξεκίνημα του αγώνα έδωσε ψυχολογία στους Τούρκους, που έφτασαν μέχρι και το +12 (20-8). Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να μειώσει στο τέλος της περιόδου με συνεχόμενα καλάθια των Λούντμπεργκ και Κλάιμπερν (24-17).

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Η ΤΣΣΚΑ με τους Λούντμπεργκ και Κλάιμπερν να έχουν τα ηνία της επίθεσης και τον Σενγκέλια να σιγοντάρει κατάφερε να τρέξει επιμέρους 15-27 και να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων (39-44).

Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να είναι καταιγιστική και στην τρίτη περίοδο και με νέο τρομερό επιμέρους 11-27 κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά της πάνω από τους 20 ποντους (50-71) καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Η Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης με το τελικό σκορ να είναι 68-85.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-44, 50-71, 68-85