Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 90-63: 1-0 δια περιπάτου

Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 90-63: 1-0 δια περιπάτου

vasilije micic anadolu efes istanbul eb20 scaled

Το 1-0 στην σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας με την Ρεάλ Μαδρίτης έκανε η Εφές, επικρατώντας των Ισπανών με 90-63. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο με τους Τούρκους να ανεβάζουν στροφές στην επανάληψη και να φτάνουν πολύ εύκολα στην νίκη.

Πολύ καλύτερα μπήκε η Ρεάλ στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 0-8 με τρίποντο του Αμπάλντε. Η Εφές μείωσε σε 5-8 με τρίποντο του Λάρκιν με τον Τέιλορ να είναι ξανά αέρα τριών κατοχών στην Βασίλισσα (7-14). Η ομάδα του Άταμάν κατάφερε να προσπεράσει με καλάθι του Μπομπουά (19-18), και έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με ένα καλάθι (20-18).

Η Εφές κατάφερε να ξεφύγει με 7 πόντους με συνεχόμενα τρίποντα του Μπομπουά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (27-20), ωστόσο η Ρεάλ αντέδρασε άμεσα και με διαδοχικά τρίποντα μείωσε στον πόντο (31-30). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με αυτή του Αταμάν να έχει το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο Μπομπουά ξαναχτύπησε στο φινάλε του ημιχρόνου δίνοντας αέρα δύο κατοχών στην Εφές (44-40).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και πολύ γρήγορα κατάφεραν για πρώτη φορά να πάνε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (50-40). Η Ρεάλ σε αυτό το δεκάλεπτο είχε μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει διαρκώς, Ο Μίσιτς την έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους (62-45), με τους Μαδριλένους να μειώνουν στο τελευταίο λεπτό με τους Τόμπκινς και Γιουλ (62-50), και τον Ντάνστον να κάνει το 64-50 του δεκαλέπτου.

H Εφές ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και την τέταρτη περίοδο με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 24 πόντους με τρίποντο του Μπομπουά (77-53), και επιμέρους σκορ 13-3. Η Ρεάλ δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης με την ομάδα του Αταμάν να κάνει το 1-0 στην σειρά με το τελικό 90-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-40, 64-50, 90-63