Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα – Βαλένθια 86-90: «Διπλό» χρυσάφι για τις «νυχτερίδες»

Άλμπα – Βαλένθια 86-90: «Διπλό» χρυσάφι για τις «νυχτερίδες»

bojan dubljevic valencia basket eb20 scaled

Η Βαλένθια αν και έχανε για τρεις περιόδους κατάφερε και απέδρασε με το «διπλό» από το Βερολίνο επικρατώντας της Άλμπα με 90-86. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Πονσαρνάου έφτασε τις 18 στην διοργάνωση και έχει πολλές ελπίδες για πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε η Άλμπα την αναμέτρηση καθώς μετά το αρχικό 0-3 από τρίποντο του Βαν Ρόσομ απάντησε με 10-0 σερί για την διψήφια διαφορά της στο πρώτο πεντάλεπτο (13-3). Η Βαλένθια μείωσε στους 6 (15-9) με τους γηπεδούχους να ανακτούν διψήφια διαφορά (20-9) και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 26-13.

Η Άλμπα έφτασε μέχρι και στο +18 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (35-17) με τους Ισπανούς να μιεώνουν στους 12 με συνεχόμενα τρίποντα (35-23). Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 11 και 14 πόντων μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (53-42).

Η Βαλένθια μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Μάικ Τόμπι κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 6 πόντους (58-53), αναγκάζοντας τον Ρενέσες να καλέσει τάιμ άουτ. Η αντεπίθεση των «νυχτερίδων» συνεχίστηκε με τον Τόμπι να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα (60-60). Η Άλμπα βρήκε λύσεις στα τελευταία λεπτά της περιόδου και έχτισε ξανά μια διαφορά 6 πόντων (70-64).

Η Αλμπα κατάφερε να πιάσει ξανά διψήφια διαφορά με κάρφωμα του Ολίντι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (74-64), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να πλησιάσουν και πάλι στους 5 με καλάθι του Κάλινιτς (76-71). Ο Γουίλιαμς μείωσε στο καλάθι τριάμισι λεπτά πριν το τέλος  (79-77), με τον Κάλινιτς να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με καλάθι στο τρανζίσιον. Τα επόμενα λεπτά είχαν διαρκείς εναλλαγές στο προβάδισμα, με την Βαλένθια να φτάνει στην νίκη χάρη σε καλάθι και φάουλ του Γουίλιαμς και βολές του Βαν Ρόσομ (86-90).

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 53-42, 70-64, 86-90