Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Βιλερμπάν 85-75: Νίκη και βλέπει οχτάδα

Ζαλγκίρις – Βιλερμπάν 85-75: Νίκη και βλέπει οχτάδα

marius grigonis zalgiris kaunas eb20

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε της Βιλερμπάν εντός έδρας με 85-75 και πανηγύρισε ακόμη μία νίκη στη φετινή διοργάνωση. Οι Λιθουανοί στο δεύτερο ημίχρονο είχαν τον πλήρη έλεγχο και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (14-11). Ο Νόρις Κόουλ πήρε το όπλο του για τη Βιλερμπάν και με 9 γρήγορους πόντους έφερε τούμπα το ματς (17-18) και κράτησε τα ηνία μέχρι το τέλος της περιόδου (17-20).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ (32-33). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Ζαλγκίρις και Βιλερμπάν έδιναν μάχη σώμα με σώμα, με τους Γάλλους να κρατούν τελικά τα ηνία του σκορ (40-42).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γκριγκόνις και τον Γιαμπουζελέ να ξεχωρίζουν στο ματς (55-55). Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έσφιξαν την άμυνα τους, δέχθηκαν μόλις 2 πόντους και κατάφεραν να προηγηθούν με 10 πόντους (67-57).

Η Ζαλγκίρις είχε τον πλήρη έλεγχο στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 85-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 40-42, 67-57, 85-75
Ζαλγκίρις Κάουνας (Σκάιλερ): Ουόλκαπ 12 (1), Λεκαβίτσιους 6, Χέιζ 4, Γιανκούνας 5 (9ριμπ.), Λουκοσιούνας, Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 7, Γιοκουμπάιτιτς 10, Γκριγκόνις 21 (5), Λοβέρν 18 (6ριμπ.)
Βιλερμπάν (Πάρκερ): Καουντί 3 (1), Λακόμπ, Φολ 7 (7ριμπ.), ΕνΝτόκ, Νουά 7 (1), Μπακό 10, Λάιτι 12, Χόουαρντ 3 (1), Γιαμπουζελέ 17 (3), Κόουλ 14 (2), Στραζέλ 2

Σφαιρόπουλος: «Παρά τις απουσίες μας, ελάτε να μας στηρίξετε»

Μήνυμα προς τον κόσμο έστειλε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Ο Έλληνας τεχνικός, Γιάννης Σφαιρόπο…