Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Άλμπα 96-86: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό!

Ζαλγκίρις – Άλμπα 96-86: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό!

thomas walkup zalgiris kaunas eb20 scaled

Την 16η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας επικρατώντας με 96-86 της Άλμπα Βερολίνου, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Η ομάδα του Σίλερ τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος αφού βρέθηκε να χάνει και με δέκα πόντους, ωστόσο ξέσπασε στην τρίτη περίοδο (27-10) και έφτασε στην νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν πολύ γρήγορα με 7 πόντους (5-12). H Άλμπα συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ σε όλο το δεκάλεπτο χωρίς να μπορεί να ξεφύγει με τους γηπεδούχους να μειώνουν και να πλησιάζουν στο καλάθι στο φινάλε (21-23). Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με τους Γερμανούς να έχουν το προβάδισμα αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν (28-33). Η Άλμπα ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα (41-51).

Οι Λιθουανοί ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην τρίτη περίοδο και αργά και σταθερά κατάφεραν και ροκάνισαν την διαφορά, για να φτάσουν σε απόσταση βολής με έμμεσο τρίποντο του Χέις (57-58). Η Ζαλγκίρις συνέχισε να κυριαρχεί απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 27-10 για να περάσει μπροστά με 7 πόντους (68-61). H Ζαλγκίρις συνέχισε να κυριαρχεί απόλυτα και στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στην νίκη με το τελικό 96-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-51, 68-61, 96-86

ζαλ 1 ω 2

Ο Ναζ Ριντ καλύτερος 6ος παίκτης της χρονιάς.

Με 352 βαθμούς ο Ναζ Ριντ κατέκτησε το βραβείο του 6ου παίκτη της χρονιάς. Μια σημαντική δ…