Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Άλμπα Βερολίνου 89-95: Νίκη με ανατροπή

Βιλερμπάν – Άλμπα Βερολίνου 89-95: Νίκη με ανατροπή

norris cole ldlc asvel villeurbanne eb20 scaled

Με τη νίκη έφυγε από τη Γαλλία η Άλμπα Βερολίνου, καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν με 95-89. Οι Γάλλοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά οι Γερμανοί έκαναν την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Φοντέκιο.

Περίπατο πήγαν οι άμυνες και των δύο ομάδων στο πρώτο πεντάλεπτο. Η έμφαση των παικτών δόθηκε στην επίθεση με αποτέλεσμα να σημειωθούν συνολικά 30 πόντους (15-15). Η Βιλερμπάν στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της αμυντικά και κατάφερε να τρέξει σερί 7-0 (22-15). Oι Γάλλοι στην πρώτη περίοδο σημείωσαν 30 πόντους και κράτησαν τη μικρή διαφορά, που είχαν χτίσει (30-23).

Η Άλμπα Βερολίνου ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει στο σκορ (44-36). Η Βιλερμπάν είχε τον έλεγχο στο ματς και δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 52-43 υπέρ της.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος το έκανε στο δεύτερο η Άλμπα Βερολίνου. Η γερμανική ομάδα με ένα μικρό κρεσέντο κατάφερε να φέρει τούμπα την αναμέτρηση και πέρασε μπροστά στο σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (57-58). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ (73-70).

Xόουαρντ και Φοντέκιο ήταν οι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων, καθώς ήταν η «αιχμή» του δόρατος για Βιλερμπάν και Άλμπα αντίστοιχα (62-63). Ο Φοντέκιο συνέχισε να κάνει όργια και με τέσσερις πόντους στο τελευταίο λεπτό έκανε το 93-89 για την Άλμπα και κλείδωσε τη νίκη για τους Γερμανούς 27” πριν το τέλος. Ο Έρικσον πήρε τη σκυτάλη και με 2/2 βολές έκανε το 95-89 16” πριν το φινάλε. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Άλμπα πήρε τη νίκη με 95-89.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 52-43, 73-70, 89-95

Μπάνκι: «Είναι επάξια στην δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός

Στην ποιότητα του Παναθηναϊκού αναφέρθηκε ο Λούκα Μπάνκι. Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει …