Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-63: Με ηγέτη Παπαπέτρου

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-63: Με ηγέτη Παπαπέτρου

konstantinos mitoglou panathinaikos opap athens eb20 scaled

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-63. Οι Ισραηλινοί στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να μπουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, αλλά με μία μαγική τέταρτη περίοδο και με ηγέτη των Παπαπέτρου οι πράσινοι πήραν τη νίκη.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ματς. Με πρωταγωνιστές τους Χεζόνια (5 πόντοι) και Ουάιτ (4 πόντοι) κατάφερε να προηγηθεί με 11-3, με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται να σκοράρουν. Οι πράσινοι συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (17-7). Η Μακάμπι ήταν ανήμπορη να αντιδράσει στο πρώτο δεκάλεπτο και το σερί των γηπεδούχων έφτασε το 12-0 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +18 (25-7). Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έδωσε ανάσα στους φιλοξενουμένους, που σημείωσαν μόλις εννιά πόντους στην πρώτη περίοδο (25-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και διατήρησε σχετικά εύκολα τη διψήφια διαφορά, που έχτισε στην πρώτη περίοδο (32-16). Ο Ντίνος Μήτογλου πήρε τη σκυτάλη για τους πράσινους και με συνεχόμενα καλάθια ηγούταν της επίθεσης του τριφυλλιού. Η Μακάμπι από την πλευρά της προσπαθούσε να πλησιάσει, αλλά δεν μπορούσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (41-27). Σε μεγάλο βράδυ ήταν και ο Ουάιτ, ο οποίος με 13 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του Κάτας (43-30).

Παναθηναϊκός είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν δυσκολευόταν να κρατήσει τα ηνία του σκορ (56-40). Οι πράσινοι, όμως, δεν είχαν την ίδια απόδοση στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Κάτας έπαθαν καθίζηση και η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο αυτό το γεγονός. Οι Ισραηλινοί έτρεξαν επί μέρους σκορ 15-2 και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση του ματς (58-55).

Παναθηναϊκός ξύπνησε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και κατάφερε με ένα μικρό σερί 7-0 να ανακτήσει το χαμένο διψήφιο προβάδισμα του (65-55). Η Μακάμπι πίεζε για την ανατροπή, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο ματς (69-59). Η άμυνα των πρασίνων ήταν σενιαριακού επιπέδου και κατάφερε να κρατήσει στους 4 πόντους τη Μακάμπι για εννιά λεπτά. Αντίθετα, το τριφύλλι ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό, προηγήθηκε ακόμη και με 20 πόντους (79-59) και τελικά πήρε τη νίκη με 81-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30,  58-55, 81-63
Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 20 (4), Χεζόνια 12 (2), Κασελάκης, Ουάιτ 15 (7ριμπ.), Μήτογλου 12 (8ριμπ.), Μπέντιλ 4, Σαντ Ρος 5 (6ριμπ., 6ασ.)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1), Ουίλμπεκιν 14 (4), Τζόουνς 6, Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1, Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 9 (1), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9 (8ριμπ.)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…