Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 82-86: «Πλήρωσε» τα λάθη του Κάτας

Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 82-86: «Πλήρωσε» τα λάθη του Κάτας

aaron white panathinaikos opap athens eb20 scaled

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, καθώς ηττήθηκε με 86-82. Οι «πράσινοι» πλήρωσαν το τραγικό κοουτσάρισμα του Κάτας, που αποφάσισε να κάνει στο τρίτο δεκάλεπτο μαζεμένες αλλαγές και το τριφύλλι δέχθηκε σερί 18-0!

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με 2/2 τρίποντα έκανε το 6-0. Η τρίποντη «καταιγίδα» συνεχίστηκε και με εύστοχο σουτ του Παπαπέτρου το σκορ έγινε 9-0. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν σεμιναριακού επιπέδου στα πρώτα λεπτά, ήταν σκληρός και δεν επέτρεπε στον Ερυθρό Αστέρα να σκοράρει.

H σερβική ομάδα έβγαλε αντίδραση μετά το κακό της ξεκίνημα και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 (11-7). Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα ηνία του σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τους επέτρεπαν να ξεφύγουν στο σκορ (18-14). O EνΝοκό έκανε μεγάλη ζημιά στο τριφύλλι, το οποίο δεν μπορούσε να βρει τρόπο να σταματήσει τον σέντερ του Ερυθρού (23-17).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν ήταν καλή και επέτρεψε στον Ερυθρό με πρωταγωνιστή τον ΕνΝοκό να μειώσει σε 23-21. Οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και με τον Σαντ-Ρος να βάζει τρίτο τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες προηγήθηκαν με 28-21. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε. Οι Σέρβοι κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά στους 2 (30-28), αλλά το «τριφύλλι» με ένα μικρό σερί ξέφυγε (34-28). Οι γηπεδούχοι τα έκαναν θάλασσα στα τελευταία λεπτά και τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 40-40.

H άμυνα των πρασίνων συνέχισε να είναι προβληματική και ο Ερυθρός με συνεχόμενα τρίποντα πέρασε μπροστά στο σκορ (44-48). Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει άμυνα και παράλληλα βρήκε επιθετικές λύσεις και με σερί 9-0 ανέκτησε το χαμένο προβάδισμα του (53-48). Οι Σέρβοι έχασαν τη συγκέντρωση του και το τριφύλλι το εκμεταλλεύτηκε και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (59-48).

Ο Παναθηναϊκός, όμως, είχε αυτοκτονικές τάσεις. Ο Όντεντ Κάτας έκανε αλλαγές εκτός λογικής, καθώς έβαλε μέσα το δίδυμο Μακ-Μποχωρίδης, που δεν λειτούργησε ούτε στο πρώτο μέρος αμυντικά. Ο Λόιντ και ο Ουόλντεν έκαναν πάρτι απέναντι στους δύο περιφερειακούς του Παναθηναϊκού και με σερί 12-0 στο φινάλε της τρίτης περιόδου έκαναν την ανατροπή για τον Ερυθρό (59-60).

Ο Όντεντ Κάτας το τελευταίο δεκάλεπτο το είδε από τα αποδυτήρια, καθώς στο ξεκίνημα δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε (65-66). Ο Σαντ-Ρος έκανε αδιανόητη εμφάνιση και με 19 πόντους κράταγε τον Παναθηναϊκό στη διεκδίκηση του ματς (67-71). Οι πράσινοι έχασαν τη συγκέντρωση του και ο Ερυθρός άρχισε να ξεφεύγει (67-75).

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έδωσε μεγάλη ανάσα στο τριφύλλι και μείωσε σε 75-70. O Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και με νέους πόντους από τον αρχηγό του τριφυλλιού η διαφορά έπεσε στους δύο πόντους (75-77). Ο Ρος με μεγάλο τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (79-79), αλλά ο εκπληκτικός Λόιντ με τρίποντο έφτασε τους 25 πόντους και έκανε το 82-79 47” πριν το φινάλε.

Ο Λάζιτς με βολές έκανε το 84-79 και ο Χεζόνια με βόμβα από τα εννιά μέτρα μείωσε σε 84-82 7” πριν το φινάλε. Ο Παπαπέτρου έκανε φάουλ στον Λόιντ 5” πριν το τέλος και ο παίκτης του Ερυθρού έκανε το 86-82 με 2/2. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε, όμως, να ανατρέψει την κατάσταση και τελικά ηττήθηκε με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86
Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 2, Παπαγιάννης 14 (8ριμπ.), Όγκαστ 2, Μποχωρίδης, Πασπαπέτρου 14 (3), Χεζόνια 15 (4/11), Δίπλαρος, Ουάιτ 5, Μήτογλου 9, Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 21 (7κλ.)
Ερυθρός Αστέρας (Ράντοντσιτς): Χολ, Ουόλντεν 14 (1), Λόιντ 27 (3), Ουσκοκόβιτς 3, Λάσζιτς 7 (1), Ριθ, Ραντανόφ 2, Ντόμπριτς 6 (2), Σιμόνοβιτς 8 (2), Γιαγκόντιτς 2, Κούζμιτς 9, ΕνΝοκό 8