Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Εφές 66-90: «Διέλυσε» τον Σφαιρόπουλο η Εφές

Μακάμπι – Εφές 66-90: «Διέλυσε» τον Σφαιρόπουλο η Εφές

krunoslav simon anadolu efes istanbul eb20 1 scaled

«Πάρτι» έκανε η Αναντολού Εφές μέσα στην Τουρκία, καθώς επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 90-66. Η τουρκική ομάδα έκανε ότι ήθελε και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η Εφές μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους (2-8). Η Μακάμπι προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους (11-17). Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και οι Τούρκοι κράτησαν μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων (17-22).

Ο Τίμπορ Πλάις ήταν σε μεγάλη μέρα (8 πόντοι) και μαζί με τον Άντερσον (6 πόντοι) εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (20-36). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση και οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο (31-47).

To τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τη μεγάλη διαφορά (41-57). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 24 (47-71).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικά η Εφές πήρε τη νίκη με 90-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-47, 47-71, 66-90
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιντ 7 (1), Ουίλμπεκιν 15 (3), Τζχόουνς 3 (1), Καλοϊάρο, Χάντερ 4, Κόεν, Κάσπι 5, Ντόρσεϊ 10 (2), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 6, Ζίζιτς 14 (6ριμπ.)
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 15 (5), Μπομπουά 6 (2), Σίνγκλετον 7 (6ριμπ.), Μούσα, Μπαλμπάιο 2, Σανλί 8 (1), Μόερμαν 4 (6ριμπ.), Πλάις 10 (1), Μίσιτς 15 (2), Άντερσον 8 (2), Ντάνστον 5 (6ριμπ.), Σιμόν 10 (6ασ.)

Παναθηναϊκός: Χωρίς Γκραντ, με Σερέλη στον πάγκο του

Με Σερέλη και χωρίς Γκαρντ κόντρα στο Περιστέρι. Με δύο σημαντικές απουσίες θα παραταχθεί …