Κεντρική Basket League Αγώνες Λάρισα – Κολοσσός 82-73: Κολοσσιαία νίκη για τους Θεσσαλούς!

Λάρισα – Κολοσσός 82-73: Κολοσσιαία νίκη για τους Θεσσαλούς!

larisa mesologgi scaled

Πολύ σπουδαία νίκη στην μάχη της παραμονής στην κατηγορία πήρε η Λάρισα, επικρατώντας του Κολοσσού με 82-73. Οι Θεσσαλοί είχαν τα ηνία του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος, βρήκαν λύσεις όταν οι Ροδίτες πλησίασαν και πήραν μια πολύτιμη νίκη που τους βγάζει από τον πάτο της βαθμολογίας.

H Λάρισα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει διαφορά 8 πόντων με καλάθι του Γουάσινγκτον (16-8), για να μειώσει ο Κολοσσός στο 20-15 το πρώτου δεκαλέπτου. Οι Θεσσαλοί βρήκαν και πάλι ρυθμό στην επίθεση στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 16 πόντους (37-21), με με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 42-33 του ημιχρόνου.

Η Λάρισα με δύο τρίποντα του Ρας στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους κατάφερε να πάει την διαφορά στους 15 πόντους (48-33). Το διψήφιο προβάδισμα διατηρήθηκε για περίπου 4 λεπτά, μέχρι να μειώσει ο Άρτις σε 52-44. To παιχνίδι ισορρόπησε απόλυτα στην συνέχεια με τους Θεσσαλούς να διατηρούν τα ηνία μέχρι του φινάλε του δεκαλέπτου (62-54). Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με τον Κολοσσό να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να μαζέψει την διαφορά, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 62-54, 82-73