Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Βαλένθια 99-83: Ακόμη μία νίκη για τους Τούρκους

Εφές – Βαλένθια 99-83: Ακόμη μία νίκη για τους Τούρκους

krunoslav simon anadolu efes istanbul eb20 scaled

Ακόμη ένα ροζ φύλλο πήρε η Αναντολού Εφές, καθώς επικράτησε της Βαλένθια με 99-83. Η τουρκική ομάδα δυσκολεύτηκε κόντρα στις νυχτερίδες, αλλά κατάφερε με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο να πάρει τη νίκη.

Η Βαλένθια ύστερα από το μέτριο ξεκίνημα της στο ματς (6-8) σταδιακά ανέβασε την απόδοση της. Οι νυχτερίδες με σερί 8-0 κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (6-16). Η Εφές προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, αλλά η ισπανική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο του ματς (13-19). Οι Τούρκοι δεν μπόρεσα να βρουν αντίδοτο στην κακή τους άμυνα και συνέχισαν να βρίσκονται πίσω στο σκορ (18-23).

Αυτό, όμως, άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Εφές παρουσιάστηκε φανερά καλύτερη και με ένα γρήγορο σερί 7-0 έφερε τούμπα το ματς (25-23). Ο Σανλί έκανε μεγάλη ζημιά για τους γηπεδούχους, καθώς είχε 13 πόντους και έκανε ότι ήθελε την αντίπαλη άμυνα (30-27). Η τουρκική ομάδα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και με συνεχόμενα καλάθια του Μίσιτς προηγήθηκε με 44-40, ενώ οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 46-40 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Εφές διατήρησε τα ηνία του σκορ, αλλά η Βαλένθια δεν την άφηνε να ξεφύγει (59-52). Ο Σανλί συνέχισε να κάνει όργια και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 10 πόντους για τους γηπεδούχους (68-58). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η Εφές πήρε τη νίκη με 99-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 46-40, 68-58, 99-83
Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 15 (6ασ.), Μπομπουά 19 (5), Σίνγκλετον 7 (1), Μπαλμπάι, Σανλί 20 (3), Μοερμάν 7 (8ριμπ.), Τουντσέρ, Πλάις, Μίσιτς 16 (1), Άντερσον 1, Ντάνστον, Σιμόν 14 (2)
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς, Πρέπελιτς 13 (4), Πραντίγια, Πουέρτο 5 (1), Λαμπεϊρί 2, Βαν Ρόσομ 8 (2), Τομπέι 12 (2), Κάλινιτς 3 (9ριμπ.), Ντούμπλιεβιτς 14 (6ριμπ.), Ουίλιαμς 13 (2), Χέρμανσον 4, Σάστρε 8 (1)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (25/4)

Τα φώτα στο ΟΑΚΑ και τον Παναθηναϊκό Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρό…