Κεντρική Basket League Προμηθέας – Λάρισα 81-63: Περίπατος για τους Πατρινούς

Προμηθέας – Λάρισα 81-63: Περίπατος για τους Πατρινούς

miller

Συνέχεια στην ανοδική του πορεία έδωσε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, μετά τον θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού, επικράτησε άνετα και της Λάρισας με 81-63 στην Πάτρα κι ανέβηκε στο 9-4, παραμένοντας στο κυνήγι των πρώτων θέσεων.

Μετά τη μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ, η Λάρισα δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστική κόντρα στον Προμηθέα κι υποχώρησε στο 5-9. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αγραβάνης με 17 πόντους. Από τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρας με 13 πόντους.

Ο Προμηθέας φρόντισε να δείξει στη Λάρισα ποιο είναι το αφεντικό της αναμέτρησης από νωρίς, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Πατρινοί ήταν εντυπωσιακοί στο μπροστά και στο πίσω μέρος του παρκέ, έπνιξαν τους Θεσσαλούς με την άμυνα τους κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, μπροστά στο σκορ με 19-3.

Η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους (38-17) στο τέλος του ημιχρόνου, με το δεύτερο μέρος να αποτελεί τυπική διαδικασία και την ΑΕΛ να βρίσκει την ευκαιρία να περιορίσει την έκταση της ήττας της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…