Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο ΠΑΟΚ – Προμηθέας 69-76: Γκράντ(ε) Προμηθέας, λύγισε τον ΠΑΟΚ στην παράταση!

ΠΑΟΚ – Προμηθέας 69-76: Γκράντ(ε) Προμηθέας, λύγισε τον ΠΑΟΚ στην παράταση!

paok promitheas

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά θα είναι ο Προμηθέας, αφού κατάφερε να κερδίσει τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 76-69 στην παράταση. Πλέον περιμένει τις εξελίξεις, αρχικά με τον αντίπαλο του Λαύριου στα ημιτελικά, ο οποίος θα προκύψει από το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με το Περιστέρι, αλλά και την διεξαγωγή του άλλου ημιτελικού, ώστε να μάθει τον αντίπαλο του.

Ο Προμηθέας είχε τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, με τον ΠΑΟΚ να κάνει την αντεπίθεση του και να επιστρέφει από το μείον 10 στην τέταρτη περίοδο και να περνάει μπροστά, ωστόσο οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έβγαλαν ένταση στην άμυνα παίρνοντας την νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, με τον αδερφό του να δίνει πολύτιμες βοήθειες στο κομμάτι των ριμπάουντ έχοντας 10, ενώ είχε και 6 πόντους. Καθοριστικός στην παράταση ο Δημήτρης Αγραβάνης που με δύο τρίποντες βόμβες έβαλε τις βάσεις για τ ην νίκη της ομάδας του. Για τον ΠΑΟΚ για ακόμα ένα παιχνίδι ξεχώρισαν οι Γκρίφιν και Λοβ, έχοντας 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Αρκετά κλειστό και ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του με τις δύο ομάδες να βρίσκουν δύσκολα τον δρόμο προς το καλάθι και την διαφορά να μένει στην μια κατοχή για αρκετό διάστημα με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 8-6 μετά από πέντε λεπτά αγώνα. Ο Προμηθέας στην συνέχεια ανέβασε την ένταση στην άμυνα του και κατάφερε να οδηγήσει σε λάθη τον ΠΑΟΚ για να προηγηθεί με 10-8, για να ισοφαρίσει ο Λοβ σε 10-10. O Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με 5 πόντους με τον Χριστοδούλου στο ανοιχτό γήπεδο (11-16), Η άμυνα της ομάδας του Γιατρά συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στον ΠΑΟΚ με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 11-18.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να τρέξει ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου μειώνοντας στο καλάθι (16-18), με τον Φορντ να σπάει το ρόδι για τους φιλοξενούμενους μετά από περισσότερα από δύο λεπτά αγώνα (16-20). Ο Προμηθέας κατάφερε να ανεβάσει και πάλι την διαφορά στους 6 πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο του Γιαννόπουλου και όμορφο κάρφωμα του Αγκμπελέσε (22-28). O Προμηθέας άγγιξε δύο φορές την διψήφια διαφορά, την οποία ωστόσο δεν έπιασε με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 29-35.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μαζέψει κι άλλο την διαφορά στην επανάληψη, ωστόσο για αρκετά μεγάλο διάστημα έμεινε μεταξύ 6 και 9 πόντων. Ο Ζερμέν Λοβ ήταν αυτός που κατάφερε και την έριξε στους τρεις στο 26’, με τον Προμηθέα να απαντάει με ένα σερι 7-0 ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-46). Ο ΠΑΟΚ με ένα μικρό σερί 4-0 κατάφερε να μειώσει στο 40-46 της περιόδου.

Το σερί των γηπεδούχων διευρύνθηκε στο ξεκίνημα του κρίσιμου τετάρτου δεκαλέπτου και με τρίποντο του Γκρίφιν έφτασε το 9-0, για να πλησιάσει ο ΠΑΟΚ σε απόσταση βολής (45-46). Μάλιστα, ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να προηγηθεί μετά από πάρα πολύ ώρα με βολές (50-48), με τον Προμηθέα να απαντάει με δικό τους σερί 6-0 περνώντας μπροστά με 4 (50-54).  Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τον Προμηθέα να διατηρεί μεν το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει, έχοντας αρκετές χαμένες βολές (53-58). Ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με ένα 5-0 σερί (58-58), με τον Τζέριαν Γκραντ να βάζει και πάλι μπροστά τον Προμηθέα (58-60). Ο Γκρίφιν ισοφάρισε σε 60-60, οι Πατρινοί έχασαν το τελευταίο σουτ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 64-60 στο ξεκίνημα της παράτασης με τους Πατρινούς να απαντάνε με 7-0 σερί για να περάσουν μπροστά με 3 πόντους (64-67). Οι παίκτες του Προμηθέα έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στο υπόλοιπο της παράταση και ο Δημήτρης Αγραβάνης έστειλε την ομάδα του στο +6 με τρελό τρίποντο με ταμπλό (64-70). Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει με τον Προμηθέα να φτάνει στην νίκη με το τελικό 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 29-35, 40-46, 60-60 κ.α, 69-76 τ.α.