Κεντρική Uncategorized Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 74-75: Ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό…

Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 74-75: Ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό…

kostas sloukas olympiakos cska scaled

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 75-74 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μέσα στο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν τραγική για 25 λεπτά και βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 25 πόντους. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης και η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Στο φινάλε, όμως, μίλησε ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος με βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έδωσε τη νίκη στους Ρώσους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 6-0. Ο Ολυμπιακός είχε επιθετικό πρόβλημα και την αστοχία του έσπασε ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος σκόραρε για τρεις (3-6). Η ρωσική ομάδα συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του ματς και κράταγε σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ (5-10). Ο Βόιγκτμαν έκανε πάρτι στο καλάθι των ερυθρολεύκων και η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (9-19).  H oμάδα του Πειραιά σ΄ακόμη ένα ματς είχε πολλά επιθετικά προβλήματα και δεν μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ (12-24).

Oλυμπιακός ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε ικανός να ακολουθήσει τα βαριά κορμιά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Ρώσοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και με κορυφαίο τον Βόιγκτμαν (12 πόντοι) διεύρυναν το προβάδισμα τους (21-37). H διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε τους 18 πόντους (26-44).

H κατρακύλα συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό, καθώς δέχθηκε 7-0 σερί στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει (26-51). Ο Σακίλ ΜακΚίσικ το πήρε πάνω του, καθώς έβλεπε τους υπολοίπους να μην μπορούν να σκοράρουν. Πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους και έδωσε μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους (38-53). Oι ερυθρόλευκοι έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πέσει η διαφορά στους δέκα ύστερα από αρκετή ώρα (49-59).

Oλυμπιακός με μπροστάρη τον Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε κατάθεση ψυχής μέσα στο παρκέ και από εκεί που πήγαινε για βαριά ήττα, βρέθηκε στο -3 (62-65). H μεγάλη ανατροπή για τους ερυθρόλευκους ολοκληρώθηκε, καθώς προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ (69-68). Ο Μάικ Τζέιμς απάντησε με το ίδιο νόμισμα και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ (69-71) 2,23′ πριν το φινάλε του ματς.

Oλυμπιακός 43” πριν το τέλος πέρασε και πάλι μπροστά με καλάθι του Ζαν Σαρλ, αλλά ο Μπολομπόι απάντησε 28” πριν το τέλος (72-73). Oι ερυθρόλευκοι βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στο καλάθι με τον Πρίντεζη 12” πριν το τέλος και μάλιστα πέτυχε καλάθι και κέρδισε και φάουλ. Ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής έχασε τη βολή και ο Ολυμπιακός το πλήρωσε. Ο Μάικ Τζέιμς 2” πριν το τέλος κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων από τον Σπανούλη και με 2/3 έκανε το 75-74. Ο Πρίντεζης πήρε στο φινάλε την τελευταία προσπάθεια, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει κι έτσι ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 75-74.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 5 (1), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 7, Βεζένκοφ 14 (7ριμπ.), Πρίντεζης 9 (1), Ζαν Σαρλ 6 (6ριμπ.), Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 24 (3)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 13 (3), Μπολομπόι 10 (8ριμπ.), Τζέιμς 14 (6ασ.), Χίλιαρντ 4, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Βόιγκτμαν 14 (2), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 8, Κουρμπάνοφ 5, Έρικ 2

Περισσότερα σε Uncategorized

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…