Κεντρική Ιωνικός Νίκαιας BC Ολυμπιακός – Ιωνικός 88-93: Φιλική ήττα στο ΣΕΦ

Ολυμπιακός – Ιωνικός 88-93: Φιλική ήττα στο ΣΕΦ

oly ionikos

Την φιλική ήττα από τον Ιωνικό με 93-88 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, σε ένα παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος που «Monday’s Game Night against COVID-19». Σε ένα παιχνίδι που ήταν φιλανθρωπικού χαρακτήρα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετούς από τους μικρούς παίκτες του, στους οποίος έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής.

O Ολυμπιακός ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα το παιχνίδι (6-0) με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ρυθμό στην συνέχεια και να μένουν κοντά στο σκορ. Μάλιστα, οι Νικαιώτες κατάφεραν να προηγηθούν με 6 πόντους με τον Μαυροκεφαλίδη (17-23), για να απαντήσει με σερί 8-0 η ομάδα του Μπαρτζώκα (25-23) και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με προβάδισμα τεσσάρων πόντων του Ιωνικού (25-29).

To παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο παρέμεινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάρουν αέρα 4 πόντων με τρίποντο του Λαρεντζάκη (40-36) με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα (41-41), με τον Ολυμπιακό να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενος με 4 (47-43).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τον Ιωνικό να στέκεται πολύ καλά μέσα στο ΣΕΦ και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές και στην τρίτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά αέρα 4 πόντων στο 27’  (58-62), με τον Ολυμπιακό να περνάει και πάλι μπροστά με 5 μετά από ένα ξέσπασμα του στο τελευταίο ενάμισι λεπτό (69-64), για να μειώσει ο Ιωνικός σε 69-66.

To ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και πάλι με 4 πόντους τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος, ενώ ενάμισι λεπτό πριν το τέλος με έμμεσο τρίποντο του Τολιόπουλου κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά (81-71. Ο Ολυμπιακός μείωσε με συνεχόμενους πόντους Χριστίδη, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή (88-93).

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 47-43, 69-66, 88-93

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Χάρισον 11 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 5 (4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 11 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές), ΜακΚίσικ 10 (2/2 τρίποντα, 4/4 βολές σε 10 λεπτά), Χαραλαμπόπουλος 9 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/4 βολές), Λαρεντζάκης 11 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 0/2 βολές), Ζαν-Σαρλ 3 (1), Κολοβέρος 8 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ, 1 λάθος σε 19:22), Σκουλίδας 3 (1), Τζένκινς 4, Έλις 4, Χρηστίδης 4

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 9 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Πριτζέτ 12 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Μαυροκεφαλίδης 21 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Χόλογουελ 12 (4/7 δίποντα, 4/5 βολές), Χουγκάζ 11 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 5 (1), Γιώτης, Μουχαϊμίν 1, Τολιόπουλος 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Χόλιφιλντ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές)