Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Εφές 74-106: O Μίσιτς διέσυρε την Φενέρ των 10 σερί νικών!

Φενέρμπαχτσε – Εφές 74-106: O Μίσιτς διέσυρε την Φενέρ των 10 σερί νικών!

vasilije micic anadolu efes istanbul eb20 1 scaled

Τέλος στο σερί δέκα συνεχόμενων νικών της Φενέρμπαχτσε έβαλε η Εφές, η οποία επικράτησε με 106-74 εκτός έδρας για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε από την αρχή μέχρι το τέλος τα ηνία του αγώνα, και με τον Βασίλιε Μίσιτς σε άγρια κατάσταση (37 πόντοι με 4/6 δίποντα, 6/6 τρίποντα, 11/11 βολές), αλλά και συνολικά εξαιρετικά ποσοστά στην περιφέρεια έφτασε σε μια πολύ άνετη νίκη.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Αταμάν και με αφετηρία την πολύ καλή της άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 0-8. Οι γηπεδούχοι έσπασαν το ρόδι στο παιχνίδι από την γραμμή των βολών με τον Γκούντουριτς (2-8), με τον Μίσιτς να ανεβάζει για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα λίγο αργότερα (2-12). Το πρώτο καλάθι της Φενέρμπαχτσε στο παιχνίδι ήρθε δια χειρός Ντε Κολό μετά από έξι λεπτά αγώνα (!), με την Εφές να συνεχίζει να κυριαρχεί απόλυτα μέχρι τοι τέλος του δεκαλέπτου (11-24).

H ομάδα του Αταμάν συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην άμυνα και στην επίθεση, και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά στους 20 πόντους (22-42). Οι παίκτες του Κοκόσκοφ απάντησαν με ένα επιμέρους 7-3 μειώνοντας στους 16 (29-45), ενώ λίγο αργότερα κατάφεραν να μειώσουν στους 11 (35-46), με το επιμέρους να γίνεται 13-4, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με την Εφές να καταφέρνει να πάει στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων (39-53).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έδωσαν ένα πραγματικό ρεσιτάλ τριπόντων με την διαφορά να διατηρείται σταθερά μεταξύ 15 και 20 πόντων υπέρ της Εφές. Ένα τρίποντο του Σανλί πήγε στο +19 την ομάδα του, με τον Ουλανόβας να απαντάει για την Φενέρ μειώνοντας στους 16 πόντους (52-68). Στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου η Φενέρ άρχισε να μην μπορεί να ακολουθήσει με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 25 πόντους (58-81), για να μειώσει ο Ο’ Κουίν σε 58-81. Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Εφές να φτάνει με επιβλητικό τρόπο στην νίκη με το τελικό 106-74.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 39-53, 58-81, 74-106