Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Χίμκι 102-75: «Πάρτι» από τους Λιθουανούς

Ζαλγκίρις Κάουνας – Χίμκι 102-75: «Πάρτι» από τους Λιθουανούς

zalgiris kaunas khimki

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Ζαλγκίρις Κάουνας, προκειμένου να επικρατήσει της Χίμκι (102-75). Οι Λιθουανοί στην τρίτη περίοδο σημείωσαν 39 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά και πήραν σχετικά εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Λοβέρν κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του σκορ (8-5). Ο Γάλλος σέντερ έκανε ότι ήθελε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς μέτρησε γρήγορα 11 πόντους (17-11). Στην αντίπερα όχθη, όμως, ο Σβεντ δήλωσε παρών και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι στο φινάλε της περιόδου (22-20).

Οι γηπεδούχοι, πάντως, διατήρησαν τα ηνία του σκορ και πήραν και μία μικρή διαφορά πέντε πόντων (26-21). Ο Αλεξέι Σβεντ συνέχισε να κάνει πάρτι και με συνεχόμενα καλάθια έφτασε τους 12 πόντους και έφερε τούμπα το ματς (30-34). Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μπούκερ, ο οποίος και αυτός έγινε διψήφιος (10 πόντοι), και διεύρυνε το προβάδισμα των φιλοξενουμένων (32-40). H διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε σε διψήφια επίπεδα (37-47), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τη ρωσική ομάδα να είναι μπροστά με 9 (39-48).

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 7-0 πλησίασε στους δύο πόντους (46-48). Οι Λιθουανοί συνέχισαν να είναι καλύτεροι και με τον εξαιρετικό Λοβέρν έφεραν το ματς στα ίσια (53-53). Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του σκορ ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο (60-55). Η Χίμκι δεν μπορούσε με τίποτα να σκοράρει, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ζαλγκίρις και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (70-55). Οι γηπεδούχοι μέσα σε ένα δεκάλεπτο σημείωσαν συνολικά 39 πόντους και έκαναν σμπαράλια τους αντιπάλους τους (78-61).

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Ζαλγκίρις να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα (83-65). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 102-75 και άφησαν στην τελευταία θέση τη Χίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-48, 78-61, 102-75
Ζαλγκίρις Κάουνας (Σάιλερ): Ουόλκαπ 7 (1), Μπλάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 8, Χέιζ 14 (2), Γιανκούνας 4, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 4, Γκέμπεν 6 (8ριμπ.), Ρούμπιτ 6, Γιοκουμπάιτις 4, Γκριγκόνις 18 (4), Λοβέρν 29 (9ριμπ.)
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 22 (8ασ.), ΜακΚόλουμ 8 (1), Καράσεφ 4, Ζάιτσεφ 3, Οντινόκοφ, Βορόνοφ 2, Γιόβιτς 7 (2), Μπούκερ 19 (7ριμπ.), Μπέρτανς, Μίκι 10 (2)