Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 93-101: Ο Σλούκας δήλωσε και πάλι “παρών”!

Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 93-101: Ο Σλούκας δήλωσε και πάλι “παρών”!

kostas sloukas olympiacos piraeus eb20

Ο Ολυμπιακός «έσβησε» την ήττα της Παρασκευής από την Βιλερμπάν στο ΣΕΦ, επικρατώντας μέσα στο Αστρομπάλ με 101-93, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι των δύο ομάδων για την Ευρωλίγκα. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του, οι Γάλλοι αντεπιτέθηκαν στην τέταρτη περίοδο και πέρασαν μπροστά, με τον Κώστα Σλούκα να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση με τρίποντη βόμβα στην εκπνοή.

Ο φετινός ηγέτης του Ολυμπιακού τα έκανε όλα και στο έξτρα πεντάλεπτο χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του. Συγκεκριμένα, τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους και 6 ασίστ, έχοντας στο ενεργητικό του εκτός από το τρομερό τρίποντο στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας και άλλα κρίσιμα σουτ.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με την γαλλική ομάδα να είναι μπροστά με τρεις πόντους μετά από καλάθι του Μπάκο (7-4), και τον Ολυμπιακό να απαντά με τους Πρίντεζη και Έλις κάνοντας ένα σερί 8-0 για να πάρει αέρα 4 πόντων (7-11). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο Σλούκας, Πρίντεζης και Χασάν Μάρτιν είχαν λύσεις στην επίθεση καταφέρνοντας όχι μόνο να διατηρήσουν το προβάδισμα των Πειραιωτών αλλά να το αυξήσουν στους 8 πόντους (13-21).

Ο Αμερικανός έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στους Ερυθρόλευκους στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου (13-23), με τον Χάουαρντ να διαμορφώνει το 15-23 στην εκπνοή της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά και το κατάφεραν αρχικά με τρίποντο του Χάουαρντ και βολές του Καχούντι (21-23), ενώ στα μισά της περιόδου ο Μπάκο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (28-28).στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ για αρκετή ώρα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με 7 πόντους στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, με τον Μάρτιν να πετυχαίνει έμμεσο τρίποντο και τον Σλούκα να είναι αλάνθαστος από τις βολές (37-44). Μάλιστα, οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Γιώργος Πρίντεζης, με τον υπαρχηγό του Ολυμπιακού να είναι άστοχος από την γραμμή των βολών.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τους Γάλλους να προσπαθούν να μαζέψουν την διαφορά και τον Ολυμπιακό να έχει επιθετικές λύσεις διατηρώντας την για αρκετό διάστημα μεταξύ δύο και τριών κατοχών. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις στο 26΄ μετά από κλέψιμο και καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο του Νόρις Κόουλ (51-54). Ωστόσο, συνεχόμενοι πόντοι του ΜακΚίσικ και καλάθι του Βασίλη Σπανούλη δεν έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 61-63.

Ότι δεν κατάφερε σε τρία δεκάλεπτα το κατάφερε στην αρχή του τέταρτου η Βιλερμπάν, καθώς με 7 συνεχόμενους πόντους κατάφερε να βάλει την ομάδα του σε ρόλο οδηγού (66-65). Ο ΜακΚίσικ απάντησε με έμμεσο τρίποντο (66-68), ωστόσο ένα 5-0 σερί των γηπεδούχων τους έδωσε αέρα τριπόντου (71-68), με τον Λάιτι να πετυχαίνει τρίποντο λίγο αργότερα ανεβάζοντας την διαφορά στους 5 (74-69).

Ο Λάιτι συνέχισε να είναι αιχμή του δόρατος στην επίθεση της Βιλερμπάν με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ τεσσάρων και 6 πόντων για αρκετή ώρα. Ο Πρίντεζης κατάφερε να μειώσει στους τρεις, με τον Κώστα Σλούκα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με έμμεσο τρίποντο τρία λεπτά πριν το τέλος (79-79). Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Σλούκα και Μάρτιν, ωστόσο ο ΜακΚίσικ έκανε επιθετικό φάουλ στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 84-83, δίνοντας στην ευκαιρία στους γηπεδούχους να καθαρίσουν το παιχνίδι. Οι Γάλλοι αστόχησαν αλλά πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ, με το σκορ να γίνεται 86-83, για να μιλήσει ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος με τρίποντη βόμβα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, οδηγώντας το στην παράταση (86-86).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις αρχικά (89-86), και τον Ολυμπιακό να απαντάει με βολές των Σλούκα και Χάρισον (89-90). Ο ηγέτης του φετινού Ολυμπιακού πέτυχε και άλλο κρίσιμο λέι άπ ανεβάζοντας την διαφορά στους τρεις, ενώ στην συνέχεια ήταν αλάνθαστος από την γραμμή βάζοντας την υπογραφή του στο “διπλό” του Ολυμπιακού με το τελικό σκορ να είναι 101-93.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86 κ.α., 93-101

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φρίμαν 2 (1/5 σουτ), Καχούντι 5 (1), Ντιότ 4, Χέιζ 13 (4/8 δίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπάκο 10 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάιτι 18 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Χάουαρντ 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Γιαμπουσέλε 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 21 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στράζελ 2

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (3/5 δίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 23 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Μάρτιν 15 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 11 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 6 (3/3 δίποντα), Έλις 8 (4/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 23 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο)