Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Εφές 80-102: Εύκολη νίκη για τους Τούρκους

Βιλερμπάν – Εφές 80-102: Εύκολη νίκη για τους Τούρκους

micic efes villerban

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Αναντολού Εφές κόντρα στη Βιλερμπάν (80-102). Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, πήραν από νωρίς το προβάδισμα και το κράτησαν εύκολα μέχρι και το φινάλε του ματς.

Η Αναντολού Εφές ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και γρήγορα απέκτησε ένα προβάδισμα έξι πόντων (7-13). Η τουρκική ομάδα ήταν φανταστική στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν σημείωσαν 29 πόντους και εκτόξευσαν από νωρίς τη διαφορά πάνω σε διψήφια επίπεδα (15-29).

Η Βιλερμπάν έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και η διαφορά ανέβηκε στα μέσα της δεύτερης περιόδου στους 20 πόντους (19-39). Oι γηπεδούχοι βρήκαν πιο εύκολα καλάθια, αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στο σκορ (30-48). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 54-34 υπέρ τους.

Οι άμυνες στο τρίτο δεκάλεπτο πήγαν περίπατο και για τις δύο ομάδες. Οι παίκτες έδιναν βαρύτητα στην επίθεση και χαρακτηριστικό είναι ότι σημειώθηκαν συνολικά 53 πόντους σε ένα δεκάλεπτο (59-82). H Bιλερμπάν έδειξε σημάδια ζωής στην τελευταία περίοδο και με ένα μικρό σερί 6-0 μείωσε τη διαφορά (65-82).

Οι Τούρκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους δίχως ιδιαίτερη δυσκολία και πανηγύρισαν τη νίκη με 102-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 34-54, 59-82, 80-102
Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φρίμαν 11 (2), Καουντί 11 (3), Λακόμπ 6, Ντιό 2, Χέις 2, Ουόλτον 1, Μπακό 4, Λάιτι 5 (1), Χόουαρντ 11 (1), Γιαμπουζελέ 5, Κόουλ 22 (4), Στρέιζελ
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 16 (4), Μπομπουά 9 (1), Σίνγκλετον 16 (2), Μπαλμπάι, Γκετσίμ, Σανλί 8, Μόερμαν 4, Τουντσέρ, Μίσιτς 23 (4), Άντερσον 12 (11ριμπ.), Ντάνστον 13, Σιμόν

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 87-91 (vid)

Χειρότερα δεν μπορούσε να ξεκινήσει ο Παναθηναϊκός. Υπάρχει ένας τρόπος να σταματήσεις τη …