Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Ερυθρός Αστέρας 91-71: Εύκολη νίκη για τις «νυχτερίδες»

Βαλένθια – Ερυθρός Αστέρας 91-71: Εύκολη νίκη για τις «νυχτερίδες»

nikola kalinic valencia basket eb20

Εύκολο έργο είχε η Βαλένθια κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, καθώς επικράτησε με 91-71. Οι νυχτερίδες σε όλο το ματς είχε τον έλεγχο στην αναμέτρηση και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Βαλένθια από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις προθέσεις της. Οι νυχτερίδες ήταν εντυπωσιακές στην επίθεση και κατάφεραν να σημειώσουν 27 πόντους και να πάρουν γρήγορα διψήφια διαφορά (27-14). Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν καμία άμυνα, σημειώθηκαν 49 πόντοι, με τον Ερυθρό Αστέρα να καταφέρνει να μειώσει τη διαφορά (49-42).

Η Βαλένθια, όμως, άντεξε στην πίεση των Σέρβων και ανέκτησε το διψήφιο προβάδισμα της (68-57). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 91-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 49-42, 68-57, 91-71
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πραντίγια, Πουέρτο 4, Λαμπεϊρί 16, Βαν Ρόσομ 6 (2), Τομπέι 13, Κάλινιτς 14 (7ασ.), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 6 (2), Ουίλιαμς 12 (1), Χέρμανσον 4, Σάστρε 11 (2), Φεράντο
Ερυθρός Αστέρας (Ράντοντσιτς): Ο’Μπράιντ 21 (1), Χολ 2, Ουόλντεν 3, Ουσκοκόβιτς, Νταβιντόβατς 5 (1), Λάζιτς 6 (2), Ριθ 2, Ραντάνοφ 9, Ντόμπριτς 6, Γιαγκόντιτς 6, Κούζμιτς, Κολόμ 11 (1)

Μπάνκι: «Είναι επάξια στην δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός

Στην ποιότητα του Παναθηναϊκού αναφέρθηκε ο Λούκα Μπάνκι. Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει …