Κεντρική Basket League Περιστέρι bwin Ρίγα – Περιστέρι 60-57: ‘Ηττα και αποκλεισμός

Ρίγα – Περιστέρι 60-57: ‘Ηττα και αποκλεισμός

bourousis jpg

Εκτός συνέχειας στο Basketball Champions League έμεινε το Περιστέρι, καθώς ηττήθηκε από τη Ρίγα με 60-57. Η ομάδα του Αργύρη Πεουλάκη έκανε την αντεπίθεση της στο δεύτερο ματς, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Το Περιστέρι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά την αναμέτρηση και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άλμαν η Ρίγα προηγήθηκε με 14-4. Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με τη διαφορά να έχει ανοδικές τάσεις (22-10).

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 19 πόντους (31-13). Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και με πρωταγωνιστές τους Μπουρούση και Καράμπελα μείωσαν σε 31-19, αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 (40-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι μπήκε αποφασισμένο και είχε σκοπό να ανατρέψει την κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ έχοντας αιχμή του δόρατος τον Γιάννη Μπουρούση και τον Χρήστο Σαλούστρο (48-43).

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκαλεπτο και με καλάθι του Μπουρούση έφερε το ματς στα ίσια (57-57) 4” πριν το φινάλε. Η Ρίγα, όμως, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Κρίστερς Ζόρκιτς μίλησε στο φινάλε και διαμόρφωσε το τελικό 60-57.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57.
Ρίγα (Γκαϊλιτίς): Άλμαν 16 (7ριμπ., 7ασ.), Κάιζερ 3 (12ριμπ.), Πινέιρο 4, Ζόρικς 10 (2), Βίτολς, Κοχς, Άτε 11 (3), Σκέλ 10 (8ριμπ.), Μάντσεν 5 (10ριμπ.)
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδίλης, Πέτεγουεϊ 11 (1), Μπουρούσης 19 (1), Σαλούστρος 5 (1), Καράμπελας 8 (2), Βασιλόπουλος, ΜακΛιν 4 (10ριμπ.), Τζόουνς 2 (9ριμπ.), Κρόκετ 8, Χάροου