Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας 77-79: Μεγάλο “διπλό” με σούπερ άμυνα και Γουόλντεν!

corey walden crvena zvezda mts belgrade eb20

Πολύ μεγάλο «διπλό» πήρε ο Ερυθρός Αστέρας στην Μαδρίτη επικρατώντας με 79-77 της Ρεάλ, στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι Σέρβοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα κόντρα στην Βασίλισσα, και είχαν σε φοβερή μέρα τον Κόρι Γούολντεν (16π) φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη.

Πολύ καλύτερα ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι την αναμέτρηση, και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Κόρι Γουόλντεν, o οποίος είχε 10 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, κατάφεραν να πάρουν αέρα 7 πόντων (9-16). Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους στην συνέχεια και με ένα επιμέρους 10-3 κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (19-19). Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ να είναι 21-23.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, και τα προβαδίσματα να μην περνούν την μια κατοχή για κανέναν από τους δύο. Αυτό άλλαξε για πρώτη φορά στο 16’, όταν ο Κόρι Γουόλντεν με απίστευτο τρίποντο και φάουλ έδωσε αέρα 4 πόντων στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Ντουόπ να διαμορφώνει το 40-45 με εύστοχο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό.

Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να έχουν λύσεις και στην άμυνα και στην επίθεη στην επανάληψη και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στους 7 πόντους (45-52), με τον Τόμπκινς να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους μειώνοντας στους 2 (50-52). Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να παίζει φανταστική άμυνα μπλοκάροντας την επίθεση της Ρεάλ, και κατάφερε να μπει στην τέταρτη περίοδο με αέρα 8 πόντων (58-66).

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να μην καταφέρουν να σκοράρουν για τρία ολόκληρα λεπτά. Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε διψήφιο προβάδισμα με ελεύθερες βολές του Νταβίντοβατς (58-68). Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους (58-70) με την Βασίλισσα να τρέχει ένα επιμέρους 11-4 στην συνέχεια μειώνοντας στους 5 (69-74). Η Ρεάλ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε απόσταση τριπόντου μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Ρούντι Φερνάντεζ (73-76), και μείωσε στον πόντο έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος (77-78), αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή με τον Κάρολ να αστοχεί στο σουτ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση (77-79).

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-45, 58-66, 77-79

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 2, Ρούντι 11 (3/6 τρίποντα), Αμπάλντε 2, Τάιους 4 (3 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 10 (2/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Αλοθέν, Ντεκ 10, Γκαρούμπα 2, Κάρολ 7, Ταβάρες 9 (9 ριμπάουντ), Τόμπκινς 10, Τέιλορ 10

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ο’ Μπράιαντ 8 (5 ριμπάουντ), Χολ, Γουόλντεν 18 (3/6 τρίποντα, 3ριμπάουντ), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 7, Ράντανοβ 6, Ντόμπριτς 13 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάγκοντιτς – Κούριτζα 3, Κούζμιτς 4 (9 ριμπάουντ), Κολόμ 8 (4 λάθη)