Κεντρική Ηρακλής Προμηθέας – Ηρακλής 85-61: Εύκολη νίκη για τους Πατρινούς

Προμηθέας – Ηρακλής 85-61: Εύκολη νίκη για τους Πατρινούς

ian miller promitheas iraklis

Εύκολο έργο είχε ο Προμηθέας Πάτρας στην αναμέτρηση με τον Ηρακλή, καθώς κέρδισε με 85-61 δίχως να δυσκολευτεί. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά είχαν τον έλεγχο σε όλο το ματς, προηγήθηκαν με μεγάλες διαφορές και πήραν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Ίαν Μίλερ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα των Πατρινών, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-0. Ο Ηρακλής χρειάστηκε περίπου 3,30′ για να πετύχει το πρώτο του καλάθι και τα κατάφερε με τρίποντο του Χάλααντ(9-3). Ο Καββαδάς μείωσε ακόμη περισσότερο, αλλά οι παίκτες του Γιατρά απάντησαν και ανέκτησαν το προβάδισμα των οχτώ πόντων (13-5).

Ο Ίαν Μίλερ ήταν καυτός στο πρώτο δεκάλεπτο και γρήγορα έφτασε τους 11 πόντους, σημειώνοντας περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του (19-14). Ο Ηρακλής δεν πτοήθηκε από το κακό του ξεκίνημα και κατάφερε να πλησιάσει στους τρεις πόντους (21-18). Ο Αμερικανός του Προμηθέα δήλωσε και πάλι παρών και έδωσε μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους (24-18). Ο Καββαδάς απάντησε για τον Γηραιό και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ 23-20.

Ο Προμηθέας Πάτρας συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ, αλλά ο Ηρακλής είχε τις λύσεις και έμενε κοντά στο σκορ (29-24). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με καλάθι και φάουλ του Τζεράι Γκραντ εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 (35-25). Ο Γηραιός προσπάθησε να μειώσει, αλλά οι Πατρινοί ήταν σε μεγάλη επιθετικά βραδιά (42-32). Η ίδια εικόνα παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους 44-32.

Ο Ηρακλής με ένα μικρό σερί 4-0 μείωσε στους 8 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (44-36), αλλά ο Προμηθέας γρήγορα ισορρόπησε το ματς και ανέκτησε τη μεγάλη διαφορά του (54-38). Ο Γηραιός είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό διευκόλυνε το έργο της ομάδας της Πάτρας (58-42). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα τα ηνία του σκορ και δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν και το μεγάλο τους προβάδισμα (61-45).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και για πρώτη φορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 20 (66-45). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και τελικά οι Πατρινοί πήραν τη νίκη με 85-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-32, 61-45, 85-61
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 4, Αγραβάνης Γ. 2, Γκραντ 16 (2), Γιαννόπουλος 10 (2), Μίλερ 21 (2), Γκραντ Τζέριαν 15, Λούντζης, Αγραβάνης Δ. 6 (2), Χριστοδούλου, Αθηναίου 8 (1), Μπαζίνας 3 (1), Τανούλης