Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Ζενίτ 77-89: «Τραγική» εμφάνιση και ήττα

Παναθηναϊκός – Ζενίτ 77-89: «Τραγική» εμφάνιση και ήττα

nedovic panathinaikos zenit

Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός κόντρα στη Ζενίτ και ηττήθηκε με 89-77. Οι «πράσινοι» για τριάντα λεπτά ήταν ανύπαρκτοι στο παρκέ και βρέθηκαν να χάνουν και με διαφορές μεγαλύτερες των 20 πόντων. Το τριφύλλι έδειξε αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν ήταν αρκετή η προσπάθεια του.

Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες στο ξεκίνημα του ματς και πέτυχαν γρήγορα εύκολους πόντους (4-4). Στη συνέχεια, η Ζενίτ βρήκε ρυθμό στην επίθεση της και κατάφερε να τρέξει ένα μικρό σερί 5-0 και πήρε τα ηνία στο σκορ (4-9). Ο Ουάιτ έδωσε πολύτιμες λύσεις στο ξεκίνημα στο τριφύλλι, αλλά οι Ρώσοι με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάνγκος κράτησαν το προβάδισμα τους (9-13).

Ο Παναθηναϊκός είχε πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και η Ζενίτ το εκμεταλλεύτηκε. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και προηγήθηκε με double score (9-18). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 12 πόντους (14-26). Το μόνο που κατάφερε το τριφύλλι ήταν να μειώσει στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με βολές του Νέντοβιτς (16-26).

Η Ζενίτ έκανε πάρτι στο «Νίκος Γκάλης», καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (16-33). Οι «πράσινοι» έδειξαν σημάδια ζωής. Ο κόουτς Χαραλαμπίδης έριξε στο παρκέ τον Μπεν Μπέντιλ και αυτός τον δικαίωσε, καθώς με τέσσερα εύστοχα σουτ σε ισάριθμες προσπάθειες έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (30-38). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι «πράσινοι» εμφάνισαν τις γνωστές παθογένειες κι έτσι η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια επίπεδα (35-47).

Ο Παναθηναϊκός ήταν απλά τραγικός και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» ήταν ανύπαρκτοι σε άμυνα και επίθεση και οι Ρώσοι με πρωταγωνιστή τον Γκουντάιτις (18 πόντοι) έκαναν πάρτι στο κλειστό «Νίκος Γκάλης» (39-57). Η εικόνα των γηπεδούχων ήταν αποκαρδιωτική και η διαφορά εκτοξεύτηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (41-62).

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα. Οι «πράσινοι» δεν είχαν κανένα επιθετικό σχέδιο, ενώ και η άμυνα τους ήταν κάκιστη, με τους Σέρβους να το εκμεταλλεύονται (41-66). To τριφύλλι μέσα σε ένα δεκάλεπτο δέχθηκε 29 πόντους (!) και όπως είναι φυσικό μ΄αυτήν την εικόνα δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα από το ματς (54-76).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και κατάφεραν με ένα επί μέρους σκορ 7-2 να ρίξουν τη διαφορά (60-78). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διευρύνει το σερί του και κατάφερε να πλησιάσει στους 15 πόντους (63-78). Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε αργά, καθώς κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους ύστερα από καλάθι του Μήτογλου (75-84) 2′ πριν το φινάλε.

Η Ζενίτ, όμως, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή. Οι Ρώσοι κράτησαν το προβάδισμα τους και τελικά πήραν τη νίκη με 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-47, 54-76, 77-89
Παναθηναϊκός (Χαραλαμπίδης): Μακ 1, Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης 5, Παπαπέτρου 14 (1), Κασελάκης 9 (2), Καλϊτζάκης, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 8 (1), Ουάιτ 6, Μήτογλου 13 (7ριμπ.), Μπέντιλ 8, Σαντ Ρος 2
Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 4, Πάνγκος 18 (10ασ.), Φριντζόν 3 (1), Χόλινς 10 (1), Τόμας 10 (7ριμπ.), Μπέιρον 6 (2), Πούσκοφ 8, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ 1, Πονίτκα 4, Γκουντάιτις 25